Zdravotníctvo je choré, ozýva sa v týchto dňoch na Slovensku. Lekárom a sestrám síce včera pridali na platoch, nemocnice však naďalej majú miliónové dlžoby. Nemajú dosť peňazí nielen na nákup modernej techniky, niekde dokonca na obväzy či nabrúsenie nožníc. Mnohí pacienti majú pocit, že bez úplatku sa o nich nepostarajú.
Možnosťou, ako sa vyhnúť štátnym zariadeniam, sú súkromné kliniky, kde je platenie za lepšiu starostlivosť legálne. Spoločným znakom je, že vzťah pacient – lekár, v ktorom bol pacient tým podriadeným členom, sa tu už zmenil na vzťah klient – poskytovateľ služieb. Poskytujú najmä ambulantné služby praktického lekára, gynekológa, zubára, internistu, chirurga, urológa, neurológa, ortopéda i kožného lekára, vykonávajú sa v nich jednoduchšie operácie. Platy lekárov v súkromnom zariadení sú vyššie ako v štátnych ambulanciách – dvakrát až trikrát.
Služby súkromných zariadní využívajú stále častejšie firmy, ktoré radšej zaplatia zamestnancovi poplatok v súkromnom sanatóriu, aby zamestnanec nemusel strácať čas čakaním na vyšetrenia.
Lekár čaká na pacienta
„U nás pacient nečaká na lekára, ale lekár na pacienta. Pacienti môžu prísť po pracovnom čase alebo v sobotu doobeda, sú objednaní presne na určenú hodinu. Lekári majú záujem o spokojnosť pacienta, preto sú k nemu milí,“ hovorí Ľubomír Šušol, riaditeľ súkromného sanatória Medius v Bratislave.
Za kvalitné služby, príjemné prostredie a rýchlosť sa platí. „Ročný poplatok je 5000 korún. V ňom je zahrnutá komplexná vstupná prehliadka. Vyšetrenia u špecialistov sú už potom zadarmo, teda hradené zo zdravotného poistenia,“ hovorí MUDr. Šušol. V hotovosti treba však zaplatiť kozmetické operácie a stomatologické zákroky. V neštátnom zdravotníckom zariadení TOP-MED, ktoré ponúka program preventívnych prehliadok, klient ročne zaplatí 10 500 korún, za ďalšiu zdravotnú starostlivosť doplatí 7200 korún. Rodiny, skupiny a dlhoroční klienti majú zľavy. Ak má pacient záujem len o jednu preventívnu prehliadku, vyjde ho návšteva u praktického lekára na 1000 korún, za sprostredkovanie návštevy u špecialistu, v čase, ktorý mu vyhovuje, zaplatí klient 500 korún. „Starostlivosť o zdravie sa pomocou nás dostáva do Vášho rozvrhu ako návšteva u holiča či kozmetičky, a to je účel,“ uvádza informačný leták.
Záujem o modrú pilulku
Menšia ponuka súkromných kliník je mimo Bratislavy. V Banskej Bystrici a okolí existuje v podstate jediné väčšie neštátne zdravotnícke zariadenie, NOVAMED, ktorého konateľkou je manželka poslanca za Stranu občianskeho porozumenia Mgr. Finďová. Ako uviedla pre SME, zariadenie disponuje 20 ordináciami s 25 lekármi a denne v ňom ošetria okolo 600 pacientov. Výkony sú hradené prostredníctvom zdravotných poisťovní.
Menším zariadením je Diagnosticko-preventívne centrum, kde pôsobí niekoľko súkromných ambulancií. Jednou z nich je aj andrologická ambulancia MUDr. I. Kubiša, ktorú navštívi 30 až 40 pacientov denne. Stálych klientov má okolo 1500, z nich vyše 600 je nastavených na liečbu pomocou Viagry. Podľa Kubiša je to najviac pacientov na jednu ordináciu na celom Slovensku. Aj v jeho prípade pacienti vyšetrenia nehradia priamo, ale cez poisťovne.
Náš pacient, náš pán
V Košiciach funguje zatiaľ jediné neštátne zariadenie svojho druhu – Medicínske centrum na Brigádnickej ulici. Má okolo 5000 stálych klientov. „Poskytujeme liečebno-preventívnu starostlivosť v nadštandardných podmienkach. Kvalitu garantuje špičkové prístrojové vybavenie a vysokokvalifikovaní odborníci v sedemnástich špecializovaných odboroch,“ hovorí riaditeľ MUDr. Jozef Poništ.
Pacienti oceňujú komplexnosť služieb a možnosť odborného vyšetrenia na diagnostických prístrojoch, ktoré vo väčšine štátnych zariadení absentujú. Týka sa to najmä magnetickej rezonancie malých kĺbov, denzitometrie na osteoporózu, mamografie či ultrazvuku. „V priebehu niekoľkých hodín môže absolvovať naša pacientka v rámci takzvaného Ženského programu vyšetrenie na osteoporózu, prsníkov a gynekologické vyšetrenie,“ hovorí MUDr. Poništ.
Bezhotovostné služby poskytuje aj klientom niektorých zmluvných poisťovní. Ostatní musia počítať s platbami v hotovosti podľa cenníka. „Vo vzťahu k poisťovniam nie je medzi štátnym a neštátnym zdravotníckym zariadením rozdiel. Aj my máme určený mesačný balík objemov, ktorému sa musíme prispôsobiť. To však neznamená, že v akútnych prípadoch zavrieme pred naším pacientom dvere. Rozdiel vidím v inom. Náš pacient je náš pán,“ dodáva MUDr. Jozef Poništ.
Existujú i zariadenia, kde pacient platí všetko, bez ohľadu na poistenie. V súkromnom neurologickom centre Hippokrates v Bratislave zaplatí pacient za vstupnú prehliadku 1680 korún, platí však aj za každý ďalší úkon.
Súkromná pôrodnica ani celá nemocnica na Slovensku ešte neexistuje. „Minimálne v Bratislave by sa zišla aj súkromná nemocnica, aby pacienti s komplikovanejšími ochoreniami, náročnými operáciami alebo na pôrod mohli byť posielaní tam,“ hovorí MUDr. Šušol.
(mar, wm, sen)