
Arnaldo Otegi, vodca radikálnej skupiny Euskal Herritarrok (EH), považovanej za politické krídlo ETA, počas rozhovoru pre agentúru Reuters.
FOTO – REUTERS
Pred baskickými voľbami by ste predvolebné mítingy na voľnom priestranstve nezažili. Nevarí sa guláš, nepodávajú sa párky, hudba nehrá a kolotoče si kandidáti neobjednávajú. Baskický volič sa so svojím kandidátom na ulici nestretne a nepotrasie si s ním ruku. Ak áno, tak iba niekde pod strechou a obklopený hŕbou telesných strážcov.
V predvolebných rečiach nepočuť žarty. Predvolebné Baskicko žije v atmosfére strachu pred atentátom, ktorý by nespratníci z teroristickej organizácie ETA mohli uskutočniť kedykoľvek.
Zajtrajšie voľby do parlamentu, ktoré budú rozhodujúce pre budúcnosť regiónu a možno i celého Španielska, ako i zvolenie nového „lehendakari“ (regionálneho prezidenta) zasiahlo ticho a napätie, ktoré si protirečí s hlukom, ktorým inak veselí Baskovia vždy prejavujú svoju prítomnosť.
Strach z ETA
Politici, novinári, univerzitní profesori, spisovatelia patria medzi stovky ľudí, ktorých si teroristi z ETA vzali na mušku, a preto sa predvolebným prechádzkam po voľnom priestranstve vyhýbajú.
Osamostatnenie Baskicka od Španielska je hlavným cieľom ETA, ktorá tak chce dať zmysel smrti takmer 900 ľudí počas uplynulých 40 rokov jej kampane. Naposledy zasiahla v nedeľu, keď jej členovia zastrelili vysokopostaveného politika, člena Ľudovej strany (PP) premiéra José Maríu Aznara. Zastrelili ho pred zrakmi jeho syna. Tieň ETA preto ovplyvnil všetko, aj príhovory politikov.
„Vypadnite do Španielska a nechajte nás na pokoji“ je nápis, ktorý v baskickom Bilbau či San Sebastiáne zazriete často. Pre radikálnych nacionalistov nie je Španielsko domovom. Byť „Španielom“ je, naopak, populárne medzi mladými výtržníkmi z pouličných gangov „Kale Borroka“.
Baskicko je výnimka
Baskické voľby sú výkričníkom v úspešnom 25-ročnom španielskom prechode k demokracii. Vo všetkých regiónoch krajiny sa strany úspešne striedajú pri moci a tešia sa prílevu turistov, zahraničných investícií a vzrastajúcej prestíže celej krajiny. V Baskicku, ktoré je jedným z najbohatších krajov Španielska, sa však politická strana pri moci už dlho nevymenila. Baskická nacionalistická strana (PNV) v regióne velí 20 rokov – od získania autonómie. Umierneným nacionalistom sa síce podarilo uzavrieť dohodu o prímerí so silami, ktoré reprezentujú politické krídlo ETA, násilie však nikdy nezastavili.
Národ sa unavil a podnikatelia tiež. Tí podľa tamojších médií odmietajú platiť ETA tzv. revolučnú daň (de facto výpalné). Nikdy to však nehovoria nahlas. Boja sa a sú nedôverčiví. Pred voľbami sa v San Sebastiáne so susedom v autobuse neporozprávate. A na chránené miesta, kde sa voličom prihovárajú kandidáti, sa bez dôkladnej kontroly nedostanete. Hocikto, tvrdia politici, môže byť teroristom.
JURAJ TOMAGA