Slovensko každoročne predkladá EK niekoľko návrhov na twinningové projekty a dostáva na ne ponuky zo strán členských krajín EÚ. Slovenské rezorty si vyberajú svojich twinningových partnerov. Sú to vysokí úradníci zo štátov EÚ, ktorí majú pomôcť svojim slovenským kolegom zosúladiť naše právo s európskym.
Prichádzajú na Slovensko na jeden až dva roky. Verejne hovoriť o ich kvalite je na Slovensku stále tabu. Hoci oficiálne materiály kvalitu twinningových programov hodnotia vysoko, medzi ľuďmi, ktorí s nimi prichádzajú do styku, nie vždy panuje nadšenie: „Už vo svojej podstate to je obmedzený výber. Ak v nejakom štáte EÚ majú skutočne schopného úradníka, neuvoľnia ho ani za slušné peniaze na dva roky do zahraničia,“ tvrdí úradníčka, ktorá so zahraničnými expertmi prichádza často do styku. „Sú veľmi rôzni. Všetci sú vysoko kvalifikovaní, ale niektorí patria do kategórie, ktorú potrebovali doma odložiť, lebo už nestačia. Väčšinou sú prestarnutí, ale občas sú skúsenosti výhodou. Najviac sťažností chodí na Španielov a Francúzov. Nemci a Švédi majú, naopak, vysoké renomé.“
Niekedy sú rozčarovaní twinningoví odborníci, lebo na ministerstvách sa stretajú s malým záujmom o spoluprácu. Na Slovensku pracuje okolo 25 twinningových expertov.