BRATISLAVA. „Zavolajte neskôr, práve som odbehla," zodvihol ženský hlas telefón na čísle v inzeráte, ktorý ponúkal prácu na doma, napríklad skladanie pier, hračiek či navliekanie korálikov a zárobok aj 2000 eur mesačne.
Na druhý pokus bola pani v telefóne profesionálnejšia.
„Vysvetlím vám to. Materiál na prácu dostávate poštou, aj naspäť to posielate poštou. Prihlášky a objednávky dostanete na dobierku za poplatok 12 eur," odpovedala žena na čísle z inzerátu bez toho, aby sa opýtala, o akú prácu má uchádzač záujem alebo či má 18 rokov.
Zarobíte, keď predáte Prieskum ponúk práce na doma za úžasný plat urobila redaktorka českého denníka Mladá fronta Dnes. „Zareagovala som zhruba na tridsať ponúk, ale solídnu prácu som si nenašla," píše redaktorka Dagmar Langová, ktorá testovala ponuky s prácou na doma. Redakcii pritom minula niekoľko stoviek českých korún za dobierky, cez ktoré však dostala len materiál na skladanie výrobkov.
„Firma nám poslala návod na výrobu a odporučenie, že výrobky môžeme predávať záujemcov," píše redaktorka.
Určite sú neseriózne Keď sa denník SME obrátil na personálne agentúry s otázkou, či sa stretli so serióznou ponukou manuálnej práce na doma, zhodne odpovedali, že nie. Ponuky na plnenie obálok či vypisovanie adries si seriózne firmy podľa odpovedí agentúr nezvyknú zadávať a zároveň zdôraznili, že svoje ponuky a klientov preverujú.
Neserióznosť inzerátu je podľa odborníkov viditeľná. Ponuky prezradí, keď sľubujú enormné zárobky.
Cena sa zvyčajne odvíja od množstva výrobkov, ktoré človek zvládne vyrobiť.
„Ak napríklad ide o plnenie obálok a firma ponúka za každú naplnenú obálku asi dva centy, ale pritom ponúka týždenný plat 150 eur, musel by človek každý deň, za každú hodinu pri osemhodinovom pracovnom čase naplniť 200 obálok," povedal Petr Peňáz z agentúry Manpower.
Inzeráty, ktoré čo i len môžu naznačovať pochybnosť, že sú seriózne, podliehajú u nás oveľa prísnejším podmienkam zverejnenia než bežné pracovné ponuky", hovorí Alica Domanická z Topjobs.sk.
Čo treba vedieť Na stránke www.upsvar.sk je každý mesiac aktualizovaný zoznam sprostredkovateľov, ktorí svoju činnosť vykonávajú so súhlasom Ústredia práce. Poplatok za sprostredkovanie zamestnania sa vyberá jednorazovo a až po sprostredkovaní zamestnania. Môže byť len vo výške 20, najviac 30 percent z dohodnutej mesačnej mzdy. Sprostredkovateľ je povinný informovať klienta o právach a povinnostiach, ktoré súvisia so zamestnaním.
„Ponuky týkajúce sa prieskumov trhu a marketingových prieskumov môžu zadávať len firmy zaoberajúce sa prieskumom trhu. Rovnako u nás nie je povolené v inzerátoch vyžadovať od respondentov, aby predbežne zasielali emailom osobné údaje, ako je rodné číslo a iné. Hostesky musia mať zase jasne definované miesto pracoviska, časové obdobie a konkrétny popis promo akcie," povedala Domanická.
Peňáz hovorí, že ak nie je priamo v inzeráte napísané, kto prácu ponúka a nedá sa preto overiť, či skutočne takáto firma existuje, určite by ho to spochybnilo.
„Neseriózne ponuky práce sú často od firiem alebo jednotlivcov, ktoré podnikajú v oblasti sprostredkovania informácií, čiže ponúkajú len informácie ako prácu získať," vysvetľuje Petr Peňáz.
Obrátiť sa až na súd Práve to, že firma neponúka priamo prácu, môže byť kameňom úrazu pri stíhaní ľudí, ktorí takéto inzeráty zadávajú. Nie je totiž jasné, kam by sa mal človek obrátiť a ktorý úrad by mal sťažnosť riešiť.
Na inšpektorát sa môže človek obrátiť, ak vznikne pracovnoprávny vzťah a príde k porušeniu Zákonníka práce.
Polícia bude skúmať, či nedošlo k trestnému činu podvodu, ale až potom, ako poškodený podá trestné oznámenie, že sa dohodol na istých podmienkach, ktoré neboli dodržané. Vo väčšine neserióznych ponúk by však išlo občianskoprávny vzťah, ktorý nerieši polícia, ale žaloba na súd.
Ústredie práce môže prešetrovať len podnety na agentúry, ktoré majú vydané povolenie na sprostredkovanie práce práve od Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny. Keď dostávajú podnety na takto registrované agentúry, zvyčajne nie sú opodstatnené.