BRATISLAVA. Tretina firiem v máji povedala, že pre krízu musia prehodnotiť pôvodné plány na rast platov. Ide o firmy, ktoré doteraz nemenili pôvodné plány vytvorené pred krízou.
Keď sa firiem na vývoj platov pýtali v januári, až 72 percent povedalo, že znížili rast platov na tento rok.
Poradenská spoločnosť PricewaterhouseCoopers v januári urobila rýchly prieskum medzi personálnymi manažérmi z najväčších firiem v jednotlivých sektoroch. V máji urobila prieskum na zistenie vplyvov hospodárskej krízy, kde sa opäť pýtali, ako sa zmenili napríklad ich pôvodné plány nárastu platov alebo ako inak sa v oblasti ľudských zdrojov rozhodli šetriť.
Firmy vyčkávajú Výsledky prieskumov sa nedajú jednoznačne porovnávať a zistiť tak, ako prehodnotili firmy januárové plány za posledných pár mesiacov krízy, pretože respondenti neboli v obidvoch prieskumoch totožní.
Pri komentovaní májových výsledkov však manažér PricewaterhouseCoopers Branislav Hunčík hovorí, že v porovnaní s januárovým prieskumom firmy neurobili všetky škrty tak radikálne, ako si ich naplánovali na začiatku roka. Že je za menej radikálnym prístupom optimistický vývoj krízy, si Hunčík nemyslí.
„Ťažko to považovať za upokojenie situácie. Skôr firmy ešte stále vyčkávajú na výsledky v druhom kvartáli," hovorí Hunčík.
Najviac firmy podľa porovnateľných výsledkov ustúpili zo škrtania nákladov na vzdelávanie zamestnancov.
Kým v januári firmy očakávali, že náklady na vzdelávanie znížia o 41 percent, v máji už firmy hovorili „len" o škrtaní o 21 percent.
Ako šetria firmy Tretina firiem prehodnotila nárast platov.
Takmer tri štvrtiny firiem zmenili systém vzdelávania zamestnancov, školia najmä z vlastných zdrojov. Štvrtina firiem školí len časti zamestnancov, napríklad manažérov. Viac než polovica firiem zmenila nábor ľudí, najmä prerušila spoluprácu s personálnymi agentúrami. Zdroj: PwC, máj 2009
Zmeny vo vzdelávaní pritom robili tri štvrtiny firiem. Nerozhodli sa však zamestnancov neškoliť, skôr robia školenia interne bez externých firiem.
Zabudnite na nový mobil V januári firmy tiež očakávali, že náklady na zamestnanecké výhody znížia asi o 13 percent, v máji hovorili o znižovaní nákladov o osem percent.
V minulých rokoch pritom peniaze, ktoré firmy investovali do nákladov na výhody pre zamestnancov, rástli medziročne aj o desať percent.
Platy, ktoré rástli v posledných rokoch celkovo asi o sedem percent, by podľa spoločností zapojených do prieskumu mohli rásť aj v tomto roku. Odhadujú, že môžu narásť v priemere o 2, 7 percenta.
Tatiana Sýkorová z PwC hovorí, že firmy sa ešte stále snažia dôsledky krízy zmierňovať inými opatreniami ako zmenami v odmeňovaní zamestnancov. Ak musia pristúpiť k zmenám v platoch, tak menia pomer základnej a variabilnej zložky mzdy.
„Pomer základnej a variabilnej zložky mzdy upravila takmer polovica firiem. Nemenili však celkovú výšku mzdy, ale stanovili prísnejšie pravidlá na hodnotenie splnených cieľov a podmienky vyplácania pohyblivej zložky," povedala Sýkorová.