TEL AVIV, JERUZALEM. Ultraortodoxné štvrte Jeruzalema vyzerajú ako vojnová zóna.
Uzavreté sú cesty aj úrady, nemocnica Hadassa je pod policajnou ochranou. Mestskí zamestnanci zostali na príkaz starostu Nira Barkata doma. Do práce nastúpili len smetiari a upratovacie čaty.
Ulice musia zbaviť neporiadku z poprevracaných a podpálených smetiakov, ktoré tam pováľali rozzúrení chasidskí židia. Je to však riskantná misia: na upratovačov hádžu z chasidských príbytkov kamene.
Týrala dieťa
Jeruzalemská chasidská komunita takto protestuje proti zadržaniu jednej svojej členky. Mladú ženu zatkla minulý týždeň polícia pre podozrenia z týrania triapolročného syna. Lekári tvrdia, že chlapca vyhladovala takmer na smrť.
Jej rodina a celá komunita však hovoria, že chlapec, ktorý má len sedem kíl, čo je hmotnosť asi polročného bábätka, má rakovinu. A tomu vraj zodpovedá jeho hmotnosť.
Ošetrujúci lekár chlapca z nemocnice Hadassa to popiera. Chlapec za týždeň v nemocnici pribral takmer dve kilá, vie sa už aj sám najesť a pomaly začína chodiť. Doteraz bol taký zoslabnutý, že len ležal na posteli.
Chlapca matka často vozila na pohotovosť a sťažovala sa, že sústavne zvracia. Dieťa nechali v nemocnici, ale každá liečba zlyhávala. Lekári začali mať podozrenie a do izby tajne nainštalovali kameru. Zistili, že matka dieťaťu vyťahuje vyživovacie trubice a niečo mu nalieva do infúzie.
Munchhausenov syndróm
Žena pravdepodobne trpí Munchhausenovým syndrómom. Ľudia s touto poruchou často ubližujú sebe alebo zverenej osobe a spôsobujú jej vážne zdravotné ťažkosti.
Chcú si tak získať pozornosť, súcit okolia alebo rôzne výhody. „Simulantstvo" sa im však môže vymknúť spod kontroly a následky sú potom tragické.
Otec chlapca o konaní svojej ženy, ktorá je opäť tehotná, údajne nič nevedel. Okolie sa zrejme nechalo učičíkať rečami o chlapcovej chorobe a matkinymi návštevami u lekárov.
Neuznávajú štát
V chasidskej komunite, ktorá žije ako v gete, sa navyše všetko ututle. Preto je veľmi ťažké odhaliť prípady zneužívania detí.
Chasidi, ktorých muži nepracujú a ženy sa starajú o mnohopočetné rodiny, síce poberajú sociálne dávky, ale silno protestujú, keď sa im na návštevu ohlási sociálna pracovníčka.
Táto komunita neuznáva štát Izrael a odmieta slúžiť v armáde. Jej mnohodetné rodiny sú však významným prínosom pre demografiu židovského štátu.