Úrad práce chce viac spolupracovať

V Čechách majú na úradoch práce asi šesťkrát viac voľných miest ako na Slovensku. Na rozdiel od Slovenska, firmy v Čechách musia voľné pracovné miesta nahlasovať. Slovenské firmy si pamätajú, keď to tak bolo aj u nás, a sú skeptické.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR)

V Čechách majú na úradoch práce asi šesťkrát viac voľných miest ako na Slovensku. Na rozdiel od Slovenska, firmy v Čechách musia voľné pracovné miesta nahlasovať. Slovenské firmy si pamätajú, keď to tak bolo aj u nás, a sú skeptické.

BRATISLAVA. Desiatky zamestnávateľov v Bratislave dostali e­mail s návrhom na spoluprácu z bratislavského úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

Predmet správy: Nápad.
„Vážený zamestnávateľ, pri vyhľadávaní vhodných pracovných miest pre našich nezamestnaných klientov na portáloch s pracovnými ponukami aj v regionálnej tlači sme zistili, že vaše voľné pracovné pozície v súčasnosti inzerujete predovšetkým prostredníctvom týchto poskytovateľov takýchto služieb. Radi by sme vás informovali, že Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave eviduje a zverejňuje voľné pracovné miesta bezplatne," písala Iva Horvatová z oddelenia Informačných a sprostredkovateľských služieb.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Chcú pomôcť menej aktívnym

Horvátová hovorí, že dôvodom, prečo napísali priamo zamestnávateľom, bola snaha pomôcť uchádzačom o zamestnanie, ktorí nie sú schopní nájsť si vhodnú prácu sami, aj keď majú prístup k ponukám na internetových pracovných portáloch.

Portály tak sledujú ľudia z úradu práce. „Všimli sme si, že niektorí zamestnávatelia, s ktorými sme spolupracovali, prestali s ponukami oslovovať náš úrad a zverejňujú ponuky na komerčných portáloch, no na stránke ústredia práce nie," povedala Horvátová.

V Čechách stále povinne

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny po celom Slovensku eviduje necelých 7000 voľných pracovných miest a asi 350­tisíc uchádzačov o zamestnanie. Keby sa to priamo vydelilo, na jedno voľné pracovné miesto pripadá v slovenskom priemere asi 51 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

V Bratislave na jedno voľné miesto vychádzajú asi štyria až piati uchádzači z evidencie. V Humennom je to 119 záujemcov.

Koľko je reálne voľných pracovných miest na Slovensku, sa z čísla ústredia práce vyčítať nedá. Zamestnávatelia voľné pracovné miesta úradom práce nahlasujú len dobrovoľne.

V dvakrát väčších Čechách, kde každý zamestnávateľ musí podľa zákona o zamestnanosti do desiatich dní oznámiť, že má voľné pracovné miesto a aké, majú aktuálne nahlásených 43 402 miest, evidovaných uchádzačov je vyše 450­tisíc.

Firmy sú skeptické

Napriek tomu, že stránku ústredia práce s voľnými ponukami práce denne aktualizujú, nie je problém nájsť tam ponuky, pri ktorých je dátum nástupu do práce na druhý deň. Dátum, kedy bola ponuka pridaná, chýba.
Človek, ktorý chce zareagovať, sa tak nedozvie, či je to ťažko obsaditeľná pozícia a visí tam od dátumu pridania až do dňa nástupu, alebo firma naozaj hľadá ľudí náhle a má na to málo času.

SkryťVypnúť reklamu

Firmy, ktoré denník SME oslovil, lebo majú aktuálne vypísanú pracovnú pozíciu na niektorom z komerčných pracovných portálov, na otázku, prečo radšej nevyužijú bezplatnú službu úradu práce, väčšinou hovoria, že buď majú zlé skúsenosti z minulých rokov, keď ešte voľné pracovné miesta museli nahlasovať, alebo majú zlé skúsenosti spred krízy s uchádzačmi, ktorých im úrad práce poslal.

„Neviem, čo by museli úrady práce urobiť, aby zatraktívnili nahlasovanie voľných miest do ich databázy. Určite zmeniť podmienky, spôsob práce a hlavne prístup k uchádzačovi, ale i k firmám," povedala Janka Holúbeková z poisťovne Generali Slovensko. „Aktivitu úradu práce prevzali veľmi úspešne internetové portály," dodáva.

Šikovný človek sa vynájde sám

Napriek tomu, že v Bratislave nie je nepomer medzi uchádzačmi a voľnými miestami až taký výrazný, Horvátová hovorí, že v evidencii sú aj ľudia, ktorým treba s hľadaním práce pomôcť.
Firmy s tým súhlasia, ale v kríze si môžu uchádzačov vyberať a cieľovou skupinou sú aktívni uchádzači.

SkryťVypnúť reklamu

„S Úradom práce spolupracujeme v prípade, že potrebujeme obsadiť hlavne nižšie pozície na pobočkách v regiónoch. Pri pozíciách, kde sú požiadavky špecifické, zverejňujeme pozície na vlastnej internetovej stránke," povedala Dana Hupková z poisťovne Union.

Kuchári majú lepšiu šancu doma ako v Čechách

České úrady práce majú oproti vlaňajšku o tretinu menej voľných pracovných miest. Či sa oplatí hľadať dnes prácu v Čechách, personalisti komentujú opatrne: závisí od profesie.

BRATISLAVA. Do českých výrobných podnikov chodili vlani desaťtisíce ľudí zo Slovenska. Práve krízou postihnutá výroba ťahá dolu štatistiky voľných pracovných miest v Čechách.

Vlani mali pre ľudí bez práce 155­tisíc voľných pracovných miest, po roku je to už len 46­tisíc miest. V priemyselnej výrobe klesol počet voľných miest zo štyridsiatich tisíc na terajších necelých päťtisíc. Veda a výskum či administratíva, kde pracovali v minulosti ľudia zo Slovenska, klesla v aktuálnych ponukách voľných miest asi na polovicu.

SkryťVypnúť reklamu

„Voľných pracovných miest nie je mnoho, a preto ľudia zo Slovenska nemajú kam za prácou prísť," povedala generálna riaditeľka Manpower pre Českú a Slovenskú republiku Jaroslava Rezlerová.

„Šance uchádzačov zo Slovenska závisia od konkrétnych pozícií a kvalifikácie, ako aj od ochoty presťahovať sa za prácou," povedala Alica Domanická, marketingová riaditeľka spoločnosti LMC, ktorá prevádzkuje pracovný portál Topjobs na Slovensku. „Je to skutočne individuálne.

V Čechách napríklad aktuálne hľadajú 60 kuchárov. Na menšom Slovensku máme ich počet rovnaký a platy sa pohybujú o niečo vyššie," povedala Domanická.

Keby spočítala počet pracovných pozícií na slovenskom portáli s tým, ktoré majú na českom portáli, tak napríklad do call centier na Slovensku hľadajú asi o 20 percent menej ľudí ako v Českej republike.
Celkovo im však oproti vlaňajšku klesol počet pozícií o 40 až 50 percent, českým portálom o čosi menej.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 341
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 902
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 689
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 181
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 698
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 300
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 707
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 604
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu