Sedem rád, ako si nájsť prvý džob

Počet pracovných ponúk oproti vlaňajšku klesol aj o polovicu. Nie je zriedkavé, že absolvent si prácu hľadá aj pol roka.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – WWW.SXC.HU)

BRATISLAVA. Čo by mali robiť absolventi, ktorí si v čase krízy hľadajú prvú prácu? Denník SME oslovil ľudí z personálnych agentúr, aby pre nich zostavili rebríček siedmich užitočných rád.

1. Praxujte za nižšiu cenu

Ak sa firma rozhodne zobrať uchádzača o prácu, ktorého bude musieť zaúčať, určite dá prednosť mladému človeku, ktorý má v životopise skúsenosti ešte z obdobia štúdia, aj keď len ako brigádnik. Tvrdia to ľudia z personálnych agentúr. „Ak absolvent patrí medzi tých, ktorí nemajú skúsenosti, odporúčam mu, aby začal ako dobrovoľník v oblasti alebo vo firme, kde chce pracovať," povedala Jana Dugasová z Topjobs.
Dodáva však, že finančnú odmenu alebo možnosti platového postupu by si uchádzač, ktorý začne pracovať za nižšiu mzdu, mal ujasniť so zamestnávateľom hneď, ako začne pracovať. „Vyhne sa tak sklamaniu alebo sa dozvie o svojich nereálnych očakávaniach," hovorí Dugasová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

2. Buďte podnikaví. Osamostatnite sa.

Podľa skúseností personálnych agentúr klesol oproti vlaňajšku počet pracovných ponúk o 15, 20 a v niektorých oblastiach a regiónoch aj o 50 percent. „Sledujte inzeráty v médiách, na internete. Pridajte si aktívne svoj životopis, navštívte personálnu agentúru a rozhoďte siete po známych," povedala riaditeľka Manpoweru Jaroslava Rezlerová.
Ak existuje konkrétna spoločnosť, pre ktorú by chcel absolvent pracovať, personalisti hovoria, že presvedčivým priamym oslovením firmy môže absolvent skôr získať.
„Ak je mladý človek podnikavý, založenie živnosti je často najrýchlejšia cesta k práci, keďže živnostník je pre firmy lacnejšou alternatívou ako bežný zamestnanec," povedala Monika Martinková z Trenkwalderu.

SkryťVypnúť reklamu

3. Nekopírujte životopis a motivačný list

Forma, akú by mal mať štruktúrovaný životopis či motivačný list, sa dá stiahnuť z internetových stránok pracovných portálov. Neposielajte rovnaké motivačné listy do každej spoločnosti.
Zamestnávateľ ocení, ak uvediete dôvod, prečo práve pre jeho firmu s konkrétnymi špecifikami chcete pracovať. Nebojte sa zdôrazniť svoje kvality a úspechy, ktoré ste dosiahli v škole. „Životopis a motivačný list musia byť napísané pútavo a mali by mať výborný písomný prejav," povedala Dugasová.

4. Nahláste sa na všetky potrebné inštitúcie

Ľudia z personálnych agentúr hovoria, že aj keď jedinou povinnosťou po skončení školy pre absolventov je platiť si zdravotné odvody a teda prihlásiť sa do zdravotnej poisťovne, uchádzači o prácu by sa podľa nich mali zaevidovať aj na úrade práce.

SkryťVypnúť reklamu

5. Buďte flexibilní. Skúste dochádzať za prácou

Väčšiu šancu získať pracovné miesto majú flexibilní absolventi, ktorí sú ochotní dochádzať za prácou. Práve mladým ľuďom, kým ešte nemajú rodinu, radia personalisti zvážiť možnosť presťahovať sa do regiónu s nižšou nezamestnanosťou.

6. Nestrácajte nádej

Nezúfajte, ak si prácu nenájdete hneď. Martinková z Trenkwalderu hovorí, že pred časom si absolvent našiel prácu do štyroch mesiacov od skončenia školy. Dnes to môže trvať aj viac ako šesť mesiacov. Hovorí, že práve preto treba byť realistom a nestrácať nádej.

7. Pýtajte si spätnú väzbu

Absolventi by mali podľa Martiny Klubicovej zo Synergie využiť každú šancu. Už aj samotný pohovor. „Buďte interaktívni, prejavte záujem aj tak, že sa priamo na pohovore opýtate na spätnú väzbu. Pomôže vám to zlepšiť sa v ďalších výberových konaniach. Pýtajte sa na priebeh konania agentúry, neváhajte opýtať sa na radu," povedala.

SkryťVypnúť reklamu

Živnosť aj ako začiatok

Založiť si živnosť, hoci aj s pomocou štátnych peňazí, môže byť dobrý nápad i pre absolventov.

BRATISLAVA. Absolvent, rovnako ako každý iný uchádzač o zamestnanie, ktorý je evidovaný na úrade práce aspoň tri mesiace a predloží podnikateľský plán, môže začať podnikať s finančnou podporou od štátu. Aby získal peniaze od štátu, musí sa zaviazať, že bude živnostníkom aspoň dva roky.

Personalisti túto možnosť absolventom skôr odporúčajú. Hovoria však, že aspoň prípravu na podnikanie, či už kurzom, alebo seminárom, by mali absolvovať.

„Podnikanie je v mnohých regiónoch pre absolventov jediný spôsob, ako získať pracovné návyky. Školy však dostatočne nepripravujú na podnikanie, ani nerozvíjajú podnikavosť," hovorí Monika Martinková z Trenkwalderu.

SkryťVypnúť reklamu

Martina Klubicová zo Synergie má skôr negatívny postoj k podnikaniu po škole. „Stredoškolsky vzdelaní ľudia s odborným vzdelaním majú reálne pri podnikaní čo ponúknuť," povedala. „Mali by si však zvážiť, že pri živnosti je celá zodpovednosť na nich, nevzťahujú sa na nich ustanovenia Zákonníka práce. To si treba uvedomiť ", dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 410
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 881
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 221
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 645
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 286
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 053
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 702
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 415
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu