
V noci z pondelka na utorok postihlo Afganistan silné zemetrasenie, pri ktorom zahynuli tisícky ľudí a ktoré spôsobilo obrovské materiálne škody. Len v trhovom meste Nahrine, kde žije 150 rodín, prišli o život desiatky ľudí a všetci stratili strechu nad hlavou. Jednou z nich je aj šesťdesiatpäťročná Aima Gulová (na snímke) FOTO - TASR/AP

Živelné pohromy na zemeguli:
23. 3. 2002 – 29. 3. 2002
Sťahovanie prachového oblaku
Masívna prašná smršť, ktorá sa minulý týždeň prehnala územím od severozápadnej Číny až po Južnú Kóreu, postúpila ďalej do Severnej Kórey a odtiaľ na sever až po Vladivostok na Ďalekom východe. Predstavitelia tohto strategického vojenského prístavu vyhlásili, že v tejto oblasti sa za posledných 130 rokov, odkedy sa robia záznamy, nič podobné nevyskytlo. Vedci v USA sledovali satelitné snímky, na ktorých bolo vidieť, ako vetry nesú oblaky prachu ponad Tichý oceán až smerom k západnému pobrežiu USA. Rozhodli sa, že sa pokúsia zmerať obsah prachu v prichádzajúcej mase na zemi aj vo vzduchu.
Írsko stráca pôdu
Najmenej 300 hektárov írskej smaragdovej pobrežnej zeme sa stratilo následkom globálneho otepľovania. Uvádza sa to v správe Andrewa Coopera, riaditeľa Výskumného ústavu pobrežia pri Ulsterskej univerzite. Podľa správy môže ďalšie globálne otepľovanie vyvolávať na pobreží Írska, najmä na severnom a západnom pobreží Atlantiku, častejšie a silnejšie búrky. Cooper vyjadruje tiež obavy, že vlády Severného Írska a Írskej republiky nerobia dostatočné protiopatrenia na ochranu pobrežia.
Zemetrasenia
Okolie horského mesta Nahrin na severovýchode Afganistanu postihlo zemetrasenie o sile 6 stupňov Richterovej stupnice. Zahynulo pri ňom pravdepodobne niekoľko tisíc ľudí a nepočetné množstvo budov v celej oblasti bolo zničených.
* Zemetrasenie o sile 6,9 stupňa postihlo aj najjužnejšie ostrovy Japonska. Nespôsobilo nijaké výraznejšie škody, spustilo však miernu vlnu tsunami, ktorá narazila na breh ostrovov Mijako, Išigaki a Jaejama.
* Pohyby Zeme pocítili aj obyvatelia juhozápadného Japonska, južného Peru a gréckeho ostrova Skyros.
Nedostatok vody v Číne i New Yorku
Vinou dlhotrvajúceho sucha v hlavných pestovateľských oblastiach Číny – Henan a Hebei – výrazne klesne tohtoročná produkcia ozimnej pšenice. Na zlú úrodu majú vplyv aj rôzne choroby plodín, ktoré sú tiež výsledkom suchého počasia.
* Dlhotrvajúce sucho donútilo starostu New Yorku Michaela Bloomberga vyhlásiť v 10-miliónovom meste krízový stav. Aj obyvatelia, aj spoločnosti budú musieť obmedziť používanie vody. „Aj keby hneď výdatne napršalo, bude v nádržiach pravdepodobne naďalej kriticky nízka hladina vody,“ povedal Bloomberg.
Lesné požiare v Novom Mexiku
Južné oblasti Nového Mexika postihlo päť požiarov, ktoré ďalej šíril vietor. V meste Ruidoso zničili požiare najmenej 32 domov a z Alty muselo byť evakuovaných takmer 1300 ľudí.
Smrtiaci blesk
V západnej Keni zabil jediný blesk najmenej deväť ľudí, ktorí sa pred prudkou búrkou uchýlili do kostola. Jedenásť ďalších bolo zranených. Podľa denníka The Nation sa skupina pestovateľov cukrovej trstiny začala práve modliť, keď hrom otriasol kostolom a blesk prerazil strechu z vlnitého plechu. Od januára zabili blesky v tejto oblasti už najmenej 30 ľudí.
Tropické búrky
Tropický poveternostný jav, ktorého sila nedosiahla cel- kom silu tropickej búrky, takže ani nedostal meno, spôsobil náhle záplavy na stredných Filipínach. Zahynuli pri nich najmenej traja ľudia a ďalších 32 je zatiaľ nezvestných. Väčšina nezvestných sú rybári, ktorí ignorovali varovanie pobrežnej hliadky, aby prerušili rybolov.
* Nad stredným Indickým oceánom sa vytvoril tropický cyklón Ikala. Neskôr, pri postupe smerom na juh, keď narazil na chladnejšie vody, stratil na sile. Búrka ohrozila len lodné trasy.
Jazerá bez ľadovej pokrývky
Mnohé jazerá v americkom štáte New York túto zimu nezamrzli. Podľa profesora Kentona Stewarta z univerzity v Buffale to tiež poukazuje na pokračujúce účinky klimatických zmien a globálneho otepľovania. Profesor, ktorý skúma cykly zamŕzania a roztápania 250 newoyrských jazier už 30 rokov, tvrdí, že sa ešte nestalo, aby niektoré jazerá vôbec nezamrzli. Výnimkou boli len obdobia počas trvania klimatického javu El Niňo. Niektoré jazerá na severe štátu, ktoré počas tejto zimy nezamrzli, boli vraj dokonca aj v rokoch pôsobenia El Niňa zamrznuté. Stewart hovorí, že jeho pozorovania, ktoré nie sú založené na záznamoch o teplotách vzduchu, sú ďalším dôkazom o tohtoročnej nezvyčajne teplej zime.
STEVE NEWMAN
The Los Angeles Times Syndicate