Bratislava 2. apríla (TASR) - Na vyše osemsto stredných školách (SŠ) na Slovensku sa stredajšími písomnými skúškami zo slovenského jazyka a literatúry začnú tohtoročné maturity.
Na viac ako 213 gymnáziách absolvujú ich žiaci so študijným odborom matematika písomnú skúšku aj z daného predmetu. Maturita na 352 stredných odborných školách a 238 stredných odborných učilištiach pozostáva okrem písomnej skúšky zo slovenského jazyka a literatúry aj zo skúšky z odborných predmetov. Tá sa delí na praktickú a teoretickú časť, pričom v praktickej sa overujú zručnosti žiaka vo vyžrebovanej alebo určenej téme. Podľa charakteru študijného odboru môže byť jej súčasťou písomné alebo grafické riešenie úlohy.
Na SŠ s iným ako slovenským vyučovacím jazykom sa písomná skúška koná z vyučovacieho jazyka a literatúry a slovenského jazyka a literatúry. Na školách s dvoma vyučovacími jazykmi - bilingválnych SŠ - je písomná maturita aj z druhého vyučovacieho jazyka.
Podľa novej koncepcie maturitnej skúšky sa popri jej internej časti od školského roku 2004/2005 zavádza aj externá časť. Tá bude pozostávať z centrálne zadávaných a vyhodnocovaných písomných testov. Ich zostavovateľom bude Ústredná maturitná komisia, o ktorej zložení rozhodne minister školstva. Vykonávateľom jednotných maturít bude Štátny pedagogický ústav. Jednotné maturitné testy v istom zmysle nahradia súčasnú písomnú formu skúšok. Zostavovateľom a vykonávateľom ústnej bude príslušná SŠ. Ústna a písomná maturitná skúška by sa podľa vyjadrenia námestníka úseku tvorby a rozvoja vzdelávacích programov Štátneho pedagogického ústavu Pavla Černeka mali dopĺňať. "To, čo bude predmetom písomnej, by sa nemalo skúšať na ústnej maturite," spresnil Černek.
Jednotná maturitná skúška podľa rektora Univerzity Komenského Ferdinanda Devínskeho nie je zárukou prijatia na vysokú školu (VŠ) a aj po jej zavedení budú existovať študijné odbory, na ktorých budú riadne prijímacie skúšky. Na druhej strane v určitých študijných odboroch budú pri prijímaní na VŠ určujúce študijné výsledky a výsledky maturitných skúšok.
Termín konania písomnej maturitnej skúšky určuje riaditeľ školy, musí sa však konať v priebehu apríla. Maturity budú na školách pokračovať ústnymi skúškami v individuálnych termínoch od mája do prvej polovice júna.
Strednými školami prechádza väčšina slovenskej populácie. Do ich siete je v tomto školskom roku zaradených vyše 800 SŠ, z toho najviac je odborných. Najvyššiu úspešnosť na trhu práce majú práve absolventi odborných SŠ a stredných odborných učilíšť s maturitou. Najviac SŠ je v Prešovskom a Banskobystrickom kraji, najmenej v Trnavskom kraji. Gymnázií, súkromných a cirkevných SŠ je najviac v Bratislavskom kraji.
*ms ir