Brusel 2. apríla (TASR) - Najpravdepodobnejším scenárom rozšírenia Európskej únie je prijatie desiatich kandidátskych krajín vrátane Slovenska v roku 2005. V novom prieskume Monitor rozširovania to tvrdí nemecká Deutsche Bank (DB).
Scenáru, podľa ktorého sa v roku 2005 stanú členmi EÚ Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Malta a Cyprus, dávajú experti banky 75-percentnú šancu na úspech. Bulharsko a Rumunsko by mali do únie vstúpiť v roku 2008.
Experti sa priklonili k dátumu 2005 napriek tomu, že EÚ si za svoj cieľ stanovila ukončenie prístupových rokovaní s pripravenými kandidátmi v závere tohto roku a ich prijatie v roku 2004.
Práve preto môže podľa DB dôjsť aj k skoršiemu rozšíreniu. Prijatie nových členov by mohlo urýchliť aj prípadné väčšie úsilie kandidátov pri realizácii potrebných reforiem, ako aj snaha vyhnúť sa strate podpory zo strany verejnosti v kandidátskych krajín v prípade odkladania celého procesu.
Naopak oddialiť prijatie 10 nových krajín z roku 2005 na neskôr môže podľa DB klesajúca podpora rozšíreniu zo strany obyvateľov EÚ, ktorí sú zaťažení vlastnými reformami. Tohtoročné voľby vo Francúzsku a Nemecku môžu zasa oneskoriť dohodu o spoločných pozíciách EÚ ku kapitolám poľnohospodárstvo či regionálna politika a tým znemožniť dodržanie stanoveného časového plánu.
Experti DB varujú tiež pred možným zamietnutím Zmluvy o EÚ z Nice írskymi voličmi v druhom referende, nevyriešeným problémom na rozdelenom Cypre a problémami vo vnútri EÚ i kandidátskych krajín, ktoré by mohli spomaliť potrebné reformy.
Druhým scenárom rozšírenia, o ktorom uvažuje DB, je prijímanie nových krajín v menších skupinách. Experti mu dávajú 25-percentnú pravdepodobnosť. V roku 2004 by podľa neho do EÚ vstúpili Maďarsko, Slovinsko, Česko a Estónsko, v roku 2006 potom Slovensko, Poľsko, Litva a Lotyšsko. Bulharsko s Rumunskom by nasledovali po roku 2008. (spravodajca TASR Robert Sermek)žab