(1962 - 1997)
Malé mesto, malý biznis, malý gangster. Ale zaujal tým ako rekordne dlho odolával atentátom a svojou smrťou priviedol na koniec zločineckej dráhy aj dovtedy nepolapiteľného kata slovenského podsvetia - Lojza Čističa.
Dedinský bitkár bossom
Ako viacerí Kysučania aj Milan Holáň zvaný Gorila hľadal najskôr svoju budúcnosť v Třinci. Ale tam ho po vyučení čakala len ťažká drina v zlievárňach. A jemu sa viac páčili „čaje o piatej" (tak sa za komunizmu volali diskotéky), kde mohol ohurovať svojou brutalitou.
Skúšal to aj s amatérskym boxom, ale viac, než férové súperenie s rovnocennými, sa mu páčili pästné súboje, kde nemal medzi normálnymi rovesníkmi konkurenta. Čoskoro sa okolo neho dala dokopy partia rovnakých mladých frajerov, čo na seba nevedeli upozorniť inak než tým, že niekoho skrvavili.
Naopak tí, čo sa s ním aspoň trochu poznali, dokázali si jeho ochranu zabezpečiť aj fľašou vína. Časom ale dostal chuť na väčšie odmeny. Presunul sa z dedinského prostredia do Žiliny, kde rýchlo získal navrch v diskotéke Junior a na iných miestach, kde sa stretávala mládež. Stále ešte však bol len surový bitkár, ktorý na svoju zurvalosť čoskoro aj doplatil väzením.
Ale prišla Nežná revolúcia a absurdný dramatik i prezident Václav Havel predviedol absurdné gesto generálnej amnestie. To otvorilo Gorilovi (ale rovnako aj ďalším mafiánom ako napríklad Pápayovi alebo Hodosimu) nevídané možnosti v novom, kapitalistickom svete zločinu.
Už cez mŕtvoly
Chlapíkom ako Gorila začali po roku 1989 zlaté časy. Oslabený štát svojich občanov nedokázal chrániť a napodiv bolo koho zdierať, hoci u nás je zvykom sťažovať sa akí sme chudobní a ledva vyžijeme. Lenže Gorila prepálil nástup a v Žiline mu zakrátko začalo byť horúco.
Stiahol sa teda na čas do zahraničia. Keď sa vrátil, bol rozhodnutý, že už natrvalo a definitívne na najvyššej priečke miestneho podsvetia. Šepkalo sa o jeho aktivitách nielen na Kysuciach a Považí, ale aj v Turci a ďalej.
Šepkalo sa aj o tom, že mal prsty v likvidácii 28-ročného Miroslava Hlinicu, príslušníka Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Žiline. Toho roztrhala nálož v jeho aute Tatra 613 bordovej farby odpálená na diaľku pred domom jeho rodičov. Dnes je z tohto zločinu obvinený naopak Gorilov úhlavný konkurent „Malý Fero" Salinger. Hlinica totiž zistil nejaké fakty, ktoré by mafiánov mohli ohroziť.
Pred polnocou 7. novembra 1997 vybuchla nálož aj pod VW Passat, ku ktorému sa blížil 38-ročný Čečenec K.I.M.. Práve vyšiel s priateľkou z biliardového klubu „U Miša" na ulici A. Rudnaya. Keďže auto patrilo Žilinčanovi Rastislavovi G., na ktorého pred tromi mesiacmi strieľal neznámy páchateľ, bol Čečenec opatrný.
Najskôr diaľkovo otvoril dvere, ale potom sa pre istotu pozrel aj pod vozidlo. Uvidel tam krabicu od topánok, z ktorej trčali drôty. Okamžite sa zvrtol a behom ťahal aj svoju priateľku preč. Prešli len pár krokov a ktosi nástražný systém na diaľku odpálil. Čečenec s priateľkou vyviazli len s ľahšími zraneniami, ale auto bolo dobré tak akurát na šrot.
V Žiline bolo v tej dobe horúco. A bolo toho nakoniec toľko, že obyvatelia Žiliny si zvykli hovoriť o Gorilovi a jeho výčinoch naozaj už len šeptom.
Zázračné mačacie životy
Rozhodujúci duel začal 19. októbra 1997. V ten deň bol na ceste pri Krásne nad Kysucou z idúceho auta paľbou zo samopalu zastrelený Peter Kalányi. Ten vyvíjal aktivity v rámci žilinského podsvetia a bol pôvodne Gorilovou pravou rukou.
A ako to už v mafii býva, z najbližšieho spolupracovníka sa stal úhlavný nepriateľ, ktorého sa bolo treba zbaviť. Podľa zainteresovaných zdrojov si Gorila objednal na likvidáciu Kalányiho po rusky hovoriaceho zabijaka.
Lenže na zoznam sa komusi dostal aj sám Holáň.
Po prvý krát na Gorilu zaútočili priamo na diskotéke Garáž. Neúspešne.
Druhý krát sa dostal do paľby v Motoreste Anita neďaleko Brodna. Na zemi ostala ležať mŕtvy muž, ale nebol to Gorila.
Strieľali po ňom aj doma v Kysuckom Lieskovci.
Po celý rok 1997 pripomínala Žilina strelnicu s jedným živým terčom. Bol ním boss miestneho podsvetia Milan Holáň, prezývaný Gorila. Viackrát sa mu podarilo uniknúť, raz dokonca šťastnou náhodou.
To, keď na neho strieľal profesionál s ostreľovačskou puškou značky Remington. Remingtonka mala podľa znalca kvalitný puškohľad značky Meopta, bežne sa z takej zbrane strieľa s vysokou presnosťou na vzdialenosť 100 metrov, dobrý strelec s ňou dokáže trafiť cieľ aj z väčšej vzdialenosti.
Strelec mieril zo strechy protiľahlého obytného domu na Gorilu, ktorý sedel na terase v OK pube v Kysuckom Novom Meste. Holáňa vtedy zachránil mobilný telefón, ktorý vo chvíli výstrelu išiel položiť na stôl. Tento malý pohyb posunul ranu smerom od srdca pod pažu...
Ako neskôr pri rekonštrukcii posledných dní a hodín jeho života vysvitlo, Gorila vedel kto ho chce „dať dolu".
Bol dokonca opakovane varovaný. A aj si začal dávať pozor a objednávateľovi svojej vraždy sa začal vyhýbať. Ale na stretnutie so smrťou nakoniec išiel...
(ukážka z práve vydanej knihy Gustáva Murína „Mafia na Slovensku - Osudy bossov Černákovej éry")
Príbehy ďalších slovenských mafiánov nájdete TU - čítajte