Z IBM odchádzajú pomalšie

Kríza prináša aj ovocie,ľudia menej striedajú prácu.Firmám sa znížila fluktuácia, v niektorých prípadoch aj o polovicu. Odborníci však upozorňujú, že ich výkon môže klesať.

(Zdroj: ILUSTRAČNE - SITA/AP)

Kríza prináša aj ovocie,ľudia menej striedajú prácu. Odborníci však upozorňujú, že ich výkon môže klesať.

BRATISLAVA. Firmy s mladými zamestnancami sa museli pred vypuknutím krízy zmieriť s tým, že často striedali prácu. V bratislavských servisných centrách IBM napríklad vydržal človek pracovať dva až tri roky. Budúci rok môže byť štatistika lepšia. „Vďaka" kríze už fluktuácia oproti vlaňajšku klesla takmer o polovicu.

V Slovenskej sporiteľni sa čas, ktorý v banke ľudia odpracujú, predĺžil za posledný rok takmer o päť mesiacov. Zamestnanci sporiteľne najčastejšie ochádzajú z osobných dôvodov a tiež preto, že dostanú lepšiu ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Odchody vďaka inej pracovnej ponuke klesli oproti vlaňajšku o 48 percent," povedal Martin Čambor zo Slovenskej sporiteľne.

Fluktuácia odzrkadľuje pomer počtu zamestnancov, ktorí počas roku dobrovoľne odišli a priemerného počtu zamestnancov. Zuzana Modrovichová zo spoločnosti Hay Group, ktorá sa venuje poradenstvu v oblasti ľudských zdrojov, hovorí, že fluktuácia v tomto roku je 11,3 percenta. Oproti obdobiu pred krízou teda klesla o 4,1 percenta.

Pozor na motiváciu a výkon

Človek spravidla strieda zamestnanie raz za dva až päť rokov. Dôvodom môže byť zmena nadriadeného, nezhody s kolegami, lepšia ponuka, strata cieľov v práci či obyčajná potreba zmeny.

Martina Klubicová zo Synergie hovorí, že zamestnacov vo firme udržiava pocit bezpečia a istoty a vedomie toho, že budú ocenení za dobrý výkon.

SkryťVypnúť reklamu

V čase krízy však firmy zastavili nábory a zamestnanci sa skôr boja, že o súčasnú prácu prídu. Marcela Holická z Assessment Systems Slovakia vraví, že takáto situácia môže mať dva hlavné vplyvy na výkon a motiváciu zamestnancov. „Tí, ktorí pri zvýšenom tlaku na výkon v kríze zistia, že zaspali na vavrínoch, prehodnotia svoju výkonnosť a výkon zvýšia, aby si prácu udržali. Druhá skupina sú ľudia, ktorí budú v práci vyčkávať, kým sa kríza skončí."

Podľa Holickej môže byť primárna motivácia odísť zo zamestnania v kríze potláčaná finančnou motiváciou udržať si čo najistejšiu pozíciu. „Uvidíme, dokedy vydrží takéto potláčanie. Ak je zamestnanec dlhodobo nespokojný, tak to má veľký vplyv na výkon," dodala Holická.

Na postup treba rok

Firmy, ktoré denník SME oslovil, sa u zamestnanca, ktorý výkon mal, ale ho stratil, snažia nájsť príčinu, prípadne ho peňažne či kompetenčne motivovať. „Výkonnostný vrchol závisí od pozície, znalostí zamestnanca pred vstupom do sektora aj od okolia. U asistentky môže byť aj po roku, u projektového manažéra môže byť po niekoľkých projektoch," hovorí Anna Hudáková zo spoločnosti Slovak Telekom.

SkryťVypnúť reklamu

„Zamestnancovi umožňujeme zväčša presun na inú pozíciu po roku a pol," povedala Tatiana Orglerová z IBM. Môže ísť o vyššiu pozíciu alebo presun na iné oddelenie.

Čas, koľko vydržíme v jednom zamestnaní, sa skracuje

O tom, kedy je dobré zmeniť zamestnanie a aký vplyv má stereotyp na pracovný výkon sme sa rozprávali s EVOU KLIMOVOU z Heureca HRC

Ako zistí zamestnanec, že by mal zmeniť zamestnanie?

Ak vynechám ekonomické faktory ako je zlá ekonomická situácia firmy, či nedostatočné ohodnotenie zamestnanca, zvyčajne potrebu zmeniť prácu človek cíti. Často dosiahol kariérny, či odborný strop, v práci sa nudí, má pocit nenaplnenia, chýba mu výzva, neučí sa nič nové, prípadne sa mu práca vyslovene nepáči alebo má iné hodnoty ako zamestnávateľ.

SkryťVypnúť reklamu

Dostane sa človek s novou výzvou k starým výkonom? Stačí na to zmena zamestnávateľa alebo skôr pomáha odísť pracovať do celkom inej oblasti?

Stereotyp zvyčajne ubíja a znižuje výkonnosť. Tí, ktorí pracujú vo väčších spoločnostiach majú väčšiu príležitosť zapojiť sa do projektov, prípadne prejsť na iný typ práce, kariérne a odborne rásť. To pre udržanie, či zvýšenie výkonnosti zvyčajne stačí. Ak však ide o syndróm vyhorenie, iné zdravotné problémy, či skutočnosť, že človek pracoval u viacerých zamestnávateľov v nejakej oblasti a už sa nemá kam ďalej pohnúť, je niekedy potrebná i radikálna zmena oblasti.

Po akom čase by mal zamestnanec zmeniť prácu?

Je to individuálne. Štatistiky v minulosti uvádzali, že ľudia menia prácu často po 7 až 10 rokoch u jedného zamestnávateľa. Podľa mojej skúsenosti sa dnes tento čas skracuje na 3 až 4 roky. Počas troch rokov už človek zamestnávateľa viac spoznal, zorientoval sa a niečo za sebou zanechal. Po troch rokoch zvyčajne prichádza na rad bilancovanie toho čo sme dosiahli a prehodnocovanie svojich očakávaní.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 467
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 076
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 666
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 057
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 849
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 580
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 559
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu