Výrobcovia tohto rýchleho občerstvenia sa totiž – aspoň vo Francúzsku – rozhodli ísť s dobou a ponúkajú dieteticky vyvážené sendviče. Tento najnovší trend potvrdili účastníci tretieho ročníka medzinárodnej výstavy sendvičov, ktorá sa konala nedávno v Paríži.
„Francúzi jedia sendviče čím ďalej tým viac, denne ich zjedia viac než dva milióny. Požadujú však, aby boli nielen chutné, ale aj zdravé,“ povedala organizátorka výstavy Martine Foulloyová. Zvyšuje sa vraj záujem najmä o zdravé potraviny, celozrnné pečivo a ľahké omáčky namiesto majonézy.
Napríklad výrobca Kiosque a sandwichs už neponúka sendviče s camembertom a aj maslo nahradil v jednom zo svojich výrobkov nízkotučným jogurtom. Podobne šunka vložená medzi plátky pečiva obsahuje čo najmenej tukov.
„Je to síce extrém, ale sme nútení ponúkať menej energetické potraviny, pretože ľudia nechcú jesť ťažké jedlá,“ hovorí manažérka firmy Audrey Aveauxová.
Navyše, aby boli sendviče po dietetickej stránke úplne vyvážené, treba ich obohatiť napríklad o vápnik a vlákninu. Preto prichádza na scénu aj tvaroh a zelená fazuľka.
„Reagujeme tak najmä na požiadavky žien, ktoré jedia sendviče častejšie než muži, ale nechcú pribrať,“ hovoria zástupcovia spoločnosti Sodebo.
Dietetička Helene Crespinová tvrdí, že ideálne je zjesť za týždeň len jeden až dva sendviče. Kvôli pestrosti odporúča jednotlivé druhy striedať.
(čtk)