V utorok 9. apríla pochovajú po boku Juraja VI. ženu, ktorá bola symbolom starej dobrej Veľkej Británie. Narodila sa v časoch, keď šľachta jazdila v kočoch, aby napokon lietala po svete modernými tryskáčmi. Zažila šiestich panovníkov – kráľovnú Viktóriu, kráľov Edwarda VII., Juraja V., Edwarda VIII., svojho manžela Juraja VI. a napokon dcéru, dnes 75-ročnú Alžbetu II. Prežila svojho muža i mladšiu dcéru Margaret. Zažila a prežila 20. storočie. V štrnástich ošetrovala na zámku svojich rodičov ranených vojakov prvej svetovej vojny. Keď dopadali Hitlerove bomby na Buckinghamský palác, bola tam, spolu s manželom a dcérami. Ako 51-ročná ovdovela a potom stála po boku svojej dcéry tak, ako predtým podporovala na tróne svojho „Bertieho“. Z jeho predčasnej smrti vinila v súkromí práve kráľovskú korunu. Ale navonok nikdy nezaváhala. Vedela, kde je jej miesto. Navyše bola obdarená šarmom a láskavou ľudskosťou. Briti ju za to milovali.
Elizabeth Angela Marguerite Bowes-Lyonová na nedatovanej snímke ako mladé dievča.
Koruna jej skazila život
Aká vlastne bola? Autori nekrológov skladajú mozaiku jej osobnosti z útržkov spomienok, klebiet, z dobových novinových článkov a z oficiálnych biografií. Alžbeta sa sama naposledy rozprávala s novinármi pred svojím sobášom v roku 1923. Smiala sa a rozmarne hovorila o svojom snúbencovi, mladšom synovi kráľa Juraja V., ako o „Bertiem“, čo vraj kráľa rozhnevalo. Bola po dlhom čase prvou nevestou nekráľovského pôvodu na britskom dvore. Podvolila sa a prijala vtedajšie upäté pravidlá. Svojou povahou však do rodiny nezapadla.
Alžbeta prežila šťastné detstvo na škótskom vidieku. Jej rodičia boli bohatí šľachtici, ale nepotláčali v sebe prirodzenosť. Jej snúbenec bol pravý opak – z plachého a málovravného chlapca vychovával kráľovský otec „chlapa“ bitkou. Alžbeta, s ktorou sa Bertie poznal od detstva, ho priťahovala svojou chuťou do života. Nebola dobovým ideálom, ale zosobňovala klasický nežný typ – modré oči, biela pleť, jemné kučery. A mala už vtedy svoj typický zmysel pre humor.
„Ak takto vydržíte navždy, možno poviem áno hneď,“ povedala mu, keď ju na kolenách žiadal o ruku.
Veštica jej vraj už v detstve predpovedala, že bude kráľovnou. V skutočnosti ňou nikdy byť nemala. Predpokladala, že sa, podobne ako jej sestry, dobre vydá a prežije pokojný život v pohodlí a bohatstve. Nemala školy – učila ju len guvernantka – a vlastne po celý život bola ostražitá voči cudzincom a intelektuálom. So svojím mužom, vojvodom z Yorku, a dcérami Alžbetou a Margaret žili rodinnými radosťami.
Britská tlač si ju však už vtedy všimla ako prvú členku kráľovskej rodiny, ktorá sa na verejnosti usmievala. Podobne v roku 1938 ako prvá porušila nepísanú tradíciu a rozprávala sa – už ako manželka kráľa – na prechádzke počas návštevy Kanady so škótskymi kamenármi v Ottawe.
V roku 1936 z čista jasna abdikoval Edward VIII. Dal pred korunou prednosť milenke, dva razy rozvedenej Američanke Wallis Simpsonovej. Chudák Bertie musel na trón. Alžbeta to Wallis nikdy neodpustila. Bola presvedčená, že táto žena, „najnižšia z nízkych“, jej rodine zničila život. Osobne zariadila, aby Wallis – po sobáši s Edwardom „vojvodkyňa z Windsoru“ – nikdy nesmela používať titul Jej Kráľovská Výsosť, ktorý náleží členom kráľovskej rodiny. Edward s Wallis žili napokon v dobrovoľnom exile vo Francúzsku.
Alžbetina zlá obava sa naplnila. Juraj VI. zomrel predčasne, ako 56-ročný. Na trón nastúpila ich dcéra ako Alžbeta II. Svoj čas a sily delila medzi Britániu a vlastné deti. Väčšine z Alžbetiných vnukov stroskotalo manželstvo, vrátane jej miláčika Charlesa. Kráľovná matka ich skutky nikdy verejne nekomentovala. V hĺbke duše však zostala konzervatívnou dámou starého sveta: rozvod a kráľovský majestát nejdú dohromady. Bývala veľkou ochrankyňou a radkyňou Diany Spencerovej. Zdalo sa, že ich životné cesty a povahy sa podobajú. Až do chvíle, kým sa Diana s Charlesom nerozviedli. Zrejme by bola aj proti druhému sobášu Charlesa s rozvedenou Camillou Parker-Bowlesovou, o ktorom sa stále viac špekuluje. Aj napriek tomu, že Camilla jej bola osobne sympatická.
Stojedenročná kráľovná matka v roku 2000.
Koniec starých čias
V súkromí žila Alžbeta celý život tak, ako si navykla v mladosti. Nikdy sa nenaučila riadiť auto, nevedela plávať. Milovala však vidiek, dostihy a ešte v osemdesiatke chodila na rybačku. Keď sa raz večer dlho nevracala, nakoniec ju našli vliecť obrovského lososa.
V jej londýnskom dome Clarence House, jednom zo šiestich domov, ktoré používala, to vyzerá ako v múzeu. Porcelán, striebro, maľby a nábytok z 18. storočia. Jej zvyky neboli iné. Pri rannom čaji v posteli čítala dostihové správy. Po raňajkách prijímala hostí. Nasledoval opulentný spoločenský obed s politikmi, boháčmi či mecenášmi umenia, často v luxusnej reštaurácii (na porovnanie – jej pracujúca dcéra obeduje v Buckinghamskom paláci sama a niekedy sa uspokojí len s obloženým sendvičom). Už pred dvanástou si Alžbeta dopriala prvý drink, obvykle gin s dubonnetom, v zime sherry.
Bola vtipnou rozprávačkou a veľmi dobrou poslucháčkou. Chcela sa baviť a chcela zabávať iných. Vyvolení k nej chodili na víkendy. Prišli v sobotu večer – popoludní sa Alžbeta ešte dívala v televízii na dostihy – ubytovali sa v hosťovských izbách a o ôsmej ich domáca pani privítala s ginom a tonikom. Po večeri sa ženy vzdialili a okolo pol jedenástej sa pripojili k mužom. Pila sa whisky a portské, spoločnosť spievala pri klavíri alebo hrala karty. Občas prišiel zahrať a zaspievať profesionál, napríklad Alžbetin obľúbenec Elton John. Nedeľný obed bol kulinárskou udalosťou. Než sa napokon hostia odporúčali, sluhovia im zabalili šaty v kufroch do hodvábneho papiera a umyli a vyleštili autá, spomína denník The Observer.
Kráľovná matka mala asi päťdesiat sluhov, ktorí ju sprevádzali na každom kroku. Vo všetkých krboch jej domu vraj stále, aj v lete, horel oheň. Jej majetok sa odhadoval na 26 miliónov libier, väčšinou zdedených po otcovi a mužovi. Lenže bola boháčkou skôr na papieri a spôsobom života než výškou konta. Ľavicové britské noviny píšu, že s jej smrťou sa končí éra aristokratických rozkoší a hýrenia. Patril jej len jeden dom, škótsky zámok v Mey. Dve tretiny majetku vložila do fondu svojich vnukov Williama a Harryho, aby sa vyhla daniam. Pred pár rokmi vyšlo najavo, že prekročila svoj rozpočet o štyri milióny libier, ale pritom sa odmietala akokoľvek uskromniť alebo predať čo len jedno svoje umelecké dielo.
Za najlepšiu vládu pre Britániu považovala Alžbeta „starých dobrých toryovcov so silnou labouristickou opozíciou“. Obdivovala Margaret Thatcherovú a nemala rada Tonyho Blaira. Ako sa asi musela cítiť, keď Blair nazval nebohú Dianu „princeznou ľudu“? Prvou skutočnou kráľovnou, ktorá si získala srdcia Britov aj napriek tomu, že zostala verná tradíciám, bola ona. Alžbeta, nositeľka bezprecedentného titulu Kráľovná matka. Nech sa dialo čo sa dialo, drobná usmievavá babička v pastelovom kostýmčeku neustále viedla rebríčky popularity britských monarchov.