BRATISLAVA. Na vlaňajší veľtrh práce pre študentov a absolventov vysokých škôl na pôde Ekonomickej univerzity v Bratislave sa prihlásilo o tretinu viac firiem ako tento rok. Tento rok neprišli na veľtrh firmy, ktoré na ňom boli pravidelne niekoľko rokov.
Veľtrh robí dlhodobé vzťahy
Medzi účastníkmi chýbali napríklad spoločnosti CSC, Procter & Gamble, Slovenská sporiteľňa, ČSOB, Hewlett Packard či Kraft.
„V súčasnosti máme dostatok žiadostí od absolventov," povedala hovorkyňa ČSOB Zuzana Francúzová.
Slovenská sporiteľňa odôvodnila svoju neúčasť na veľtrhu tým, že naštartovala inú spoluprácu so školami. Vybraných študentov pripravujú ešte počas školy. „Môžu dostať pridanú hodnotu v porovnaní s limitovaným časom na veľtrhu," povedal Martin Čambor z oddelenia ľudských zdrojov Slovenskej sporiteľne.
Čas potrebný na zaučenie závisí podľa neho od pozície. „Štandardnú výkonnosť možno čakať spravidla do roka," povedal. Vlani prijali v sporiteľni medzi novými zamestnancami 17 percent absolventov, tento rok najmä takých, ktorí už v banke počas roka pracovali.
V SPP vlani zamestnali osem čerstvých absolventov vysokých škôl, tento rok troch. „Dosť absolventov si hľadá prácu aktívne samo," povedala hovorkyňa SPP Patricia Kubicová.
Marek Gešo zo spoločnosti Accenture, ktorá prijíma asi polovicu zamestnancov ročne spomedzi absolventov, hovorí, že na veľtrhu práce boli aj tento rok, pretože tam môžu zbierať kontakty na študentov priamo. „Zvyšovanie povedomia o značke je dlhodobá a systematická práca, nemala by podliehať krátkodobým cyklickým opatreniam," povedal Gešo.
Študenti tlačia aj štatistiku
Aj napriek miernemu hospodárskemu rastu dokázali absolventi v septembri problémami so zháňaním práce najviac zdvihnúť štatistiku nezamestnanosti.
Na úrade práce bolo v septembri dobrovoľne zaevidovaných asi šesťtisíc vysokoškolských absolventov. Ľudí po skončení strednej školy bolo na úrade práce vyše 27tisíc. Za jediný mesiac pribudlo v radoch nezamestnaných asi 13tisíc absolventov škôl.
Pracovných ponúk, ktoré sú pre absolventov vhodné, je však oproti vlaňajšku polovica. Jana Dugasová z Topjobs.sk hovorí, že zamestnávatelia v čase krízy preferujú zamestnancov s praxou a skúsenosťami. Myslí si, že sa situácia absolventov tak rýchlo nezlepší. „Predpokladáme, že budú tvoriť výraznú časť nezamestnaných aj v ďalších rokoch.
„Ľudia bez praxe patria ku skupine, pri ktorej klesli nábory najviac. To platí nielen pre Slovensko, ale aj pre celú Európu," povedala Dugasová. Počet ponúk vhodných pre ľudí tesne po škole sa znížil asi o polovicu.
Zo septembrových čísel pracovných portálov skupiny LMC, kam Topjobs.sk patrí, vyplýva, že v Česku ľudia najčastejšie hľadajú prácu v administratíve, obchode, bankovníctve či v ekonomike. A pomer uchádzačov na jednu pracovnú pozíciu je najväčší, asi 60 uchádzačov na jedno miesto.
„Administratíva vládne vďaka nie príliš špecifickým a náročným požiadavkám," povedala Dugasová. „O prácu v administratíve a v marketingu sa zaujíma napríklad veľká časť absolventov obchodných akadémií, " dodala Dugasová.