
Súkromné školy ponúkajú študentom za poplatok nadštandard - bohatý program, kvalitné vybavenie tried, a najmä nízky počet žiakov v triedach a teda i kvalitnejšiu výučbu. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Ako na spasenie čakali súkromné školy na nový zákon o financovaní škôl, ktorý začal platiť od 1. januára. Mnohé zo súkromných škôl totiž nízke štátne dotácie dotlačili na hranicu finančného kolapsu. Rodičia nestíhali platiť všetko, čo bolo treba - najmä menej solventní v malých mestách. Na radosť majiteľov súkromných škôl sa v týchto dňoch potvrdilo, že budú naozaj dostávať rovnakú sumu ako štátne školy. Musia však splniť niekoľko podmienok.
Čo hovorí nový zákon
„Ak neštátne školské zariadenie nebude dodržiavať učebné plány a osnovy, môže mu byť znížená štátna dotácia o desať percent. Podkladom pre toto zníženie budú výsledky Štátnej školskej inšpekcie. O ďalších 30 percent, teda až na 60 percent pôvodnej dotácie, sa môže znížiť dotácia, ak neštátne školské zariadenie bude vyberať príspevok na úhradu nákladov na výchovu a vzdelávanie od rodičov alebo iných osôb,“ povedal pre SME Marián Malecký zo sekcie financovania ministerstva školstva.
Súkromná škola teda môže dostať sľubovaných sto percent dotácií, ak má výborné výsledky vo svojej vzdelávacej práci a nebude od študentov vyberať žiadne poplatky. Zatiaľ sa nevie, koľko škôl sa rozhodlo pre túto možnosť, lebo „ministerstvo školstva len v týchto dňoch záväzne určilo stopercentnú výšku dotácie,“ povedal pre SME predseda Asociácie súkromných škôl a riaditeľ Súkromného gymnázia na Čapkovej ulici v Bratislave František Tóth.
Niekto dotáciu od štátu chce, iný nie
Školy sa majú rozhodnúť do 15. mája. Podľa informácií denníka SME sa rozhodli, že nebudú vyberať poplatky napríklad v Strednom odbornom učilišti v Zlatých Klasoch, Súkromnej materskej škole Slniečko v Banskej Bystrici a komplex súkromných škôl v Dunajskej Strede (Trhovisko 15) - obchodná akadémia, odborné učilište, hotelová akadémia a stredná priemyselná škola potravinárska.
Niektoré školy naopak stopercentnú dotáciu od štátu nechcú: „Nechceme získať pomyselný status štátnej školy,“ hovorí zriaďovateľka Súkromného slovanského gymnázia v Bratislave Elvíra Chadimová. „Máme na to dva dôvody. Prvý je, že študenti, ktorí si štúdium platia, majú k nemu úplne iný prístup - sú zodpovednejší a aj od učiteľov vyžadajú dobre odvedenú prácu. Druhý dôvod je najmä finančný. Zo štátnej dotácie sa dá vyžiť, ale nič viac.“
Riaditeľ gymnázia Pavel Spišiak pritakáva: „Mali by sme nižšie príjmy a už by sme nemohli poskytovať nadštandard, ktorý poskytujeme teraz. A vyššia dotácia neurobí až tak veľa - keď som si zrátal, vyšlo mi, že nestačí pokryť ani zvyšovanie platov učiteľov od 1. apríla.“
Sú súkromné školy diskriminované?
Podľa Asociácie súkromných škôl by mala stopercentná dotácia zlepšiť podmienky súkromných škôl, o ktoré sa štát doteraz veľmi nestaral.
„Naša škola má za sebou prvý školský rok a od štátu sme nedostali ani halier,“ potvrdili nám v Súkromnej základnej škole Slniečko v Banskej Bystrici.
Tu sa natíska otázka: Prečo by vlastne súkromné školy mali dostávať od štátu rovnaký balík peňazí, ako štátne školy? Odpoveď je jednoduchá - rodičia, platiaci súkromné školy, si totiž platia aj dane, vrátane príspevkov na školstvo.
František Tóth obviňuje zo zlej situácie súkromných škôl ministerstvo školstva: „Jeho politika sa odvíja od ideologických súvzťažností. Veci sa nevnímajú v pragmatickej polohe, ale politickej. Prijímajú sa riešenia, ktoré sú odvodené od ľavicovej ideológie. Výsledkom je, že súkromné školy nevznikajú, ale zanikajú. Ich budúcnosť je ohrozená.“
Súkromné školy dnes navštevuje asi jedno percento detí, čo je podľa asociácie veľmi málo.
Na Slovensku je 81 súkromných škôl:
Materské školy 12
Základné školy 7
Gymnáziá 17
Stredné odborné školy 30
Stredné odborné učilištia 11
Špeciálne školy 2
Vysoké školy 2
(Zdroj: ÚIPŠ)