
FOTO - ARCHÍV
výsledok kariéry. Po nešťastnom štvrtom mieste z Hongkongu 1999 a bronze z Atén 2000 postúpila na 100 m voľný spôsob na striebornú priečku, keď vážne atakovala obhajkyňu zlata a úradujúcu svetovú rekordérku Švédku Alshammarovú. A to napriek tomu, že obe finále plávala v priebehu dvoch hodín a bola po nich taká unavená, že si musela sadnúť. „Nie som už najmladšia,“ prezradila vyčerpaným hlasom a druhú podobnú záťaž už radšej neskúšala. Z krauliarskej dvojstovky, ktorá sa jej križovala s motýľkarskou stovkou, sa pre istotu odhlásila.
Motýlik vyučuje
Motýlik dostal pochopiteľne prednosť, veď v ňom štartovala ako svetová rekordérka. Vlastné maximum z januárového SP v Berlíne síce nezlepšila, hoci veľmi chcela. Súperky však vo vode doslova vyučovala. „Nedá sa povedať, že víťazstvo bolo povinnosťou, ale verila som si. A takmer sekundový odstup konkurencie prezrádza veľa,“ vyhlásila Martina, ktorú nedeľňajší triumf katapultoval v počte medailí do pozície najúspešnejšej plavkyne histórie MS v krátkych bazénoch. A vyliečil jej boľačky duše po vlaňajšej medailovej absencii na MS v dlhom bazéne v japonskej Fukuoke.
Úctyhodná medailová bilancia
Až na premiéru v roku 1993 v Palma de Mallorca, kde ako 17-ročná len zbierala skúsenosti, získala Moravcová na každom nasledujúcom šampionáte v 25 m bazéne aspoň dve medaily. A od štvrtého vydania v Hongkongu 1999 pravidelne zbiera zlaté medaily. Po Moskve ich má na konte šesť a spolu štrnásť. Úctyhodná bilancia plavkyne, ktorá za svojím cieľom kráča napriek únave či netypickej moskovskej bolesti hlavy. Niet veľa iných slovenských športovcov, ktorí čosi podobné dokážu.
Spokojnosť Machoviča i Korbašovej
Jana Korbašová sa aj z druhého svetového šampionátu kariéry vracala spokojná. Paradoxne, najnespokojnejšia bola s najlepším umiestnením - 14. miestom na 400 m polohové preteky. „Nevyšla mi, dalo sa plávať možno aj o štyri sekundy rýchlejšie,“ skonštatovala najstaršia zo slovenského kvarteta v Rusku (28 rokov). V takom prípade by atakovala účasť vo finále.
Po rozplavbách na polovičnej trati žiarila spokojnosťou, hoci v porovnaní so štvorstovkou skončila o šesť miest nižšie. Výrazne zlepšený osobák a k tomu v ten istý deň prvá znakárska päťdesiatka v živote pod 30 sekúnd (29,90) vrátili Jane chuť do plávania. A motiváciu pre júlový európsky šampionát v dlhom bazéne v Berlíne. Nečudo, od jedného vrcholu k druhému totiž poctivo ukrajuje z výsledných časov. „Škoda by bolo končiť, keď stále napredujem.“
Vo výbornej forme pláva v posledných mesiacoch Miroslav Machovič. Na decembrových ME v Antverpách pokoril slovenské rekordy na všetkých troch znakárskych tratiach, v Moskve sa nezlepšil len na stovke, kde zaplával druhý najlepší čas kariéry. Repete 10. miesta na 200 m znak z MS v Hongkongu 1999 síce o progrese nenasvedčuje, 26-ročný Trnavčan však aj podľa vlastných slov plával v Rusku životné preteky. Osladené pozíciou siedmeho najlepšieho Európana i skalpom svetového rekordéra Chorváta Kožulja, ktorý skončil hneď za ním. Prvé finále života z toho opäť nebolo, Machoviča však od neho delí len málo. Ľuboš Križko stagnoval. Pred pretekmi vyzeral v lepšej forme ako Machovič, nič z toho však nepotvrdil v bazéne. Ani raz neprekonal svoje maximá a potom márne hľadal príčiny.
ŠTARTFOTO - PETER POSPÍŠIL
Medailová bilancia krajín
1. Austrália 10 7 1
2. USA 8 9 9
3. Švédsko 7 2 1
4. Ukrajina 5 0 2
5. Čína 3 4 5
6. Slovensko 2 1 0
7. V. Británia 1 2 3
8. Slovinsko 1 2 1
9. Fínsko 1 1 2
10. Argentína 1 1 1
Poradie v individuálnych disciplínach
1. Thompsonová 7 3 0
2. Moravcová (SR) 6 5 3
3. Kločkovová (Ukr.) 6 2 0
4. Dunn (Austr.) 6 1 0
Hackett (Austr.) 6 1 0
6. Foster (V. Brit.) 5 2 1
7. Frölander (Švéd.) 5 1 0
Najúspešnejší jednotlivci
z MS v 25 m bazéne
(vrátane štafiet)
1. Jing-ji Le (Čína) 10 0 2
2. Dunn (Austr.) 8 2 0
3. Alshammarová (Švéd.) 8 0 2
4. Thompsonová (USA) 7 5 1
Frölander (Švéd.) 7 5 1
6. Hackett (Austr.) 7 1 0
7. Moravcová (SR) 6 5 3