BRATISLAVA – Základnou filozofiou novely zákona o doplnkovom dôchodkovom poistení (DDP), ktorá vstúpi do platnosti na začiatku budúceho roka, je sprístupnenie tohto druhu dôchodkového pripoistenia čo najširšiemu okruhu občanov, povedal pre SME generálny riaditeľ Prvej doplnkovej dôchodkovej poisťovne Tatry-Sympatia Michal Němec.
Zmena legislatívy umožní uzavrieť zmluvu s doplnkovou dôchodkovou poisťovňou aj zamestnancom príspevkových a rozpočtových organizácií, ako aj samostatne zárobkovo činným osobám, čo nebolo doteraz možné. Okrem toho novela zruší vzťah medzi zamestnávateľskou zmluvou a zmluvou poisteneckou (zamestnaneckou). To znamená, že obmedzenie, ktoré neumožňovalo poistiť zamestnancov firiem, ktoré nespolupracovali s niektorou z poisťovní, zaniká. „Kým firma neuzavrela zmluvu s doplnkovou dôchodkovou poisťovňou, zamestnanec nemal šancu poistiť sa,“ povedal Němec.
Podľa Ivana Medoviča, generálneho riaditeľa Doplnkovej dôchodkovej poisťovne Lipa, štát sa doterajším systémom snažil dosiahnuť to, aby sa firmy týmto spôsobom postarali o svojich zamestnancov. „Avšak tvorcovia zákona asi neočakávali taký veľký prepad v hospodárení podnikov na Slovensku a že sa toto poistenie aj napriek daňovým úľavám stretne len s malým záujmom zo strany zamestnávateľov,“ tvrdí Medovič. Aj napriek tomu, že viac ľudí bude môcť vstúpiť do systému, Němec nepredpokladá, že nejaká nová spoločnosť prejaví záujem o vstup na slovenský trh doplnkového dôchodkového poistenia. Kapacitu slovenského trhu od budúceho roku budú predstavovať všetci ekonomicky činní obyvatelia okrem ozbrojených zložiek; toto číslo je však závislé aj od takých faktorov ako nezamestnanosť alebo solventnosť obyvateľstva. Okrem toho je dôležité, aby si obyvatelia uvedomili potrebu postarať sa sami o seba, tvrdí Medovič. „Štát by mal jasne povedať, že na dôchodky v základnom systéme nebude,“ zdôraznil Němec.
Odhaduje sa, že v budúcom roku sa poistí asi 200- až 300-tisíc zamestnancov. Toto číslo je však len odhad, zdôraznil Medovič a dodal, že keď sa v roku 1996 spúšťal systém DDP, odhadovalo sa, že sa poistí 400-tisíc zametnancov. „Súčasný stav je približne 180-tisíc klientov,“ povedal šéf Lipy.
Od budúceho roku sa mierne menia aj daňové podmienky ohľadne DDP. Štát zaviedol hornú hranicu pre možnosť zníženia si daňového základu pre účastníkov doplnkového poistenia na 10-percent ročného príjmu, maximálne 24-tisíc korún v jednom roku. Aj keď doteraz takéto obmedzenie neexistovalo, veľký vplyv by do budúcnosti mať nemalo, keďže priemerný príspevok zamestnancov nie je ani polovica tejto sumy, povedal Němec. Pozívnou zmenou je zníženie daňového zaťaženia vyplácaných dávok z 15 percent na 10 percent.
Na slovenskom trhu pôsobia v súčasnosti štyri doplnkové dôchodkové poisťovne, ktoré spolu spravujú majetok vo výške približne 3 miliárd korún. Novela upravila aj možnosti, ako tieto peniaze môžu investovať. Poisťovne už nebudú môcť poskytovať pôžičky, ale budú môcť investovať do podielových fondov a do zahraničia. GABRIEL KÁDASI