Hurá do postele!
1. Už jednoducho nemôžeme spať tak, ako kedysi. Žijeme v strese a hluku a "ekológia spánku" je nám cudzia. Mimochodom, tipnite si, koľko dopravných nešťastí so smrteľnými následkami majú na svedomí nevyspatí vodiči kamiónov?
a) asi polovicu
b) asi tretinu
c) asi pätinu
2. Novorodenec spí z každých 24 hodín až 20 hodín! To si, samozrejme, dospelý človek nemôže dovoliť. A predsa vedci tvrdia, že štatisticky tí, ktorí spávajú menej než sedem hodín umierajú mladší než tí, ktorí si dokážu pospať zo deväť hodín denne. Viete, aký je priemerný čas spánku, ktorý postačuje väčšine ľudí?
a) sedem hodín
b) osem hodín
c) deväť hodín
3. Človek ročne prespí asi 120 dní. To znamená, že spí 240 hodín mesačne, 2880 hodín ročne, čo je tých 120 dní, teda až tretina roka. Počas života muž preleží v posteli 8640 hodín a žena až 9600 hodín! Prečo?
a) ženy majú tvrdší spánok než muži
b) ženy žijú dlhšie než muži
c) ženský mozog má výraznejšie centrum pre spánok
4. Málokto si to dnes môže dovoliť, ale - čo takto dať si popoludní "šlofíka", najlepšie medzi 11. a 16. hodinou? Čo tým docielime?
a) vystavujeme sa tým vyššiemu riziku infarktu
b) zlepšíme našu ďalšiu výkonnosť
c) preťažujeme mozgové centrum spánku
5. Až 45 percent dospelých ľudí v spánku chrápe s prestávkami, 25 percent z nich bez prestávok, pričom muži chrápu častejšie než ženy. Intenzita "chrapotu" môže dosiahnuť až 70 - 85 decibelov. K čomu možno túto intenzitu prirovnať?
a) k štartujúcemu lietadlu
b) k zvuku motora veľkého kamióna
c) k motoru menšej motorky
6. A čo prírodní súkmeňovci človeka? Psy a mačky spávajú v niekoľkých cykloch a spánok striedajú s vysokou aktivitou. Koňom stačí len dve až tri hodiny spánku, aj to postojačky. Aj medzi zvieratami je však rekordér, ktorý spáva až 20 hodín denne. Kto je to?
a) netopier
b) motýľ
c) veľryba
Správne odpovede: 1b, 2a, 3b, 4b, 5b, 6a
Autor: Júlia Stolzová