Po prvom „úspechu" dostal Roháč ďalšie „zákazky", vraj aj od sátorovcov. Z nich tá, čo doslova otriasla Budapešťou, smerovala proti jednému z bossov maďarskej metropoly Tamásovi Borosovi. Ten práve začal spolupracovať s maďarskou Políciou, ktorá si od neho sľubovala dôležité svedectvá v kauze „olejárov", ktorí zbohatli podľa rovnakého scenára, ako tí u nás.
Niekto, ale nechcel, aby Boros prehovoril. Nie kvôli olejárom samotným, ale zrejme kvôli ich prepojeniu na miestne politické špičky - koniec koncov, rovnaké podozrenie o premiešaní záujmov niektorých politikov a olejárov sa objavilo aj u nás. Nesmieme zabúdať, že kým mafia žiarlivo stráži všetky zisky z kriminality na svojom území, celoštátne kšefty sa vždy skôr alebo neskôr dostanú do uší niektorých politikov, ochotných sa priživiť. Na revanš sľubujú beztrestnosť alebo aspoň dočasnú ochranu tým, čo sa ako „sponzori" podelia o špinavé peniaze napríklad na celé politické kampane.
Roháč hovorí plynulo maďarsky a v prostredí Budapešti zapadol bez problémov. Len to s tou snaživosťou pri útoku na Borosa prehnal. Výbuch Fiatky 126, kde boli výbušniny uložené, spôsobil v úzkej uličke doslova masaker. Okrem Borosa, ktorý práve nastupoval do svojho auta, na mieste ostali traja nevinní mŕtvi a tri desiatky ranených.
„Videla som okolo strašné veci. Krvácajúcich ľudí, kričiacich od bolesti, otvorené rany...", zaspomínala pre reportéra Plus 7 dní moderátorka televíznej stanice Duna TV Judit Barkóová, ktorá bola náhodou na mieste výbuchu a namiesto darčeku pre otca si z krvavej ulice Aranykéz odniesla doživotné následky.
Mimochodom, tú vražednú Fiatku 126 mal kúpiť člen Roháčovej skupiny Jozef Hamala, ktorý pravdepodobne skončil ako obeť vlastného neopatrného narábania s výbušninou 9. júla 1998 dopoludnia v telefónnej búdke na parkovisku pri Hurbanovej ulici v Žiline.
Tajomné pozadie - Zavřete oči, odcházím
Podľa maďarskej Polície mal Roháč viesť útoky na objednávku aj na maďarských politikov - Józsefa Szájera z Fidesz (vrátane explózií pred sídlom strany), ale aj Józsefa Torgyána, predsedu Nezávislej maloroľníckej strany. Tri a pol kilová nálož pod luxusným automobilom Bentley podnikateľa Zoltána Séresa zlyhala.
Zaujímavé na tom je, že Roháč po celý ten čas na Slovensku nerušene obýval svoju gýčovú vilu napodobujúcu neďaleký levický hrad, vykonal vždy ďalšiu krvavú objednávku a zase sa stiahol zdanlivo bez stopy. Až nakoniec, keď sa v roku 1998 po páde mečiarizmu zmenila radikálne aj politická scéna na Slovensku a hrozilo obnovenie vyšetrovania Remiášovej vraždy, Roháč mizne „navždy".
A je veľmi pozoruhodné, ako po návrate Mečiara k moci, voľbami v roku 2006, bolo stíhanie proti Roháčovi v septembri toho istého roku zastavené. Krvavé dielo nemal vykonať, lebo mal byť mŕtvy. Lebo mŕtvy Roháč nerozpráva.
Náhle zatknutie Roháča v nedeľu 28.10.2008 musel byť pre mnohých zainteresovaných šok. Potkan vstal z mŕtvych! Denník Pravda túto správu nadpísal vzletnými slovami „Úlovok roka". Nemuseli byť takí skromní, rovno hovorme o úlovku desaťročia. Pretože takmer desať rokov tento nebezpečný zabijak z povolania unikal. Samozrejme, že sa novinári začali pýtať, ako je to možné?
Odrazu vysvitlo, že sa celé roky pohyboval voľne medzi Českom, Maďarskom a dokonca aj v rodných Leviciach ho viackrát videli. Netrpel nedostatkom peňazí a mal platné slovenské doklady. Podľa maďarského denníka Népszabadság mohli pochádzať zo samotnej Slovenskej informačnej služby, nechvalnej Lexovej SIS. Iná maďarská novinárka naznačuje inú stopu. Podľa nej boli za masakrou v ulici Aranykéz a tým, že pôvodca tak dlho unikal, ešte iné záujmy. Napríklad aj maďarskej tajnej služby. Novinárka k tomu povedala:
„Okolnosti prípadu utajili na 80 rokov. Ako inak sa to dá vysvetliť? Niekto zjavne nemá záujem na tom, aby sa podrobnosti kauzy vyjasnili a aby sa o nich dozvedela verejnosť." A nezabúdajme, že Roháč mal navyše skvelé krytie vyhlásením slovenskej Prokuratúry aj Polície, že je mŕtvy. S takou vzácnou podporou najvyšších bezpečnostných síl nemusí byť niekto James Bond, aby bol nepolapiteľný. Akurát, že sa nesmie tak hlúpo nechať chytiť. Alebo ho niekto skrátka odškrtol zo zoznamu chránených komplicov?
Zatknutie živej mŕtvoly
Roháč oficiálne doplatil na to, že riadil pod vplyvom alkoholu a hliadka Mestskej polície v Prahe si všimla nezrovnalosti v jeho dokladoch. Tie totiž boli na 44-ročného muža zo Šale, ktorý je českým kriminalistom veľmi dobre známy. Nosí okuliare, ale tie Roháč nemal a ani šošovky nie.
Pri bližšom skúmaní sa zistilo, že ten, za koho sa vydáva, sedí dokonca vo väzbe. Už o desať hodín česká Polícia vedela, že majú v rukách Roháča, na ktorého je v Maďarsku vydaný medzinárodný zatykač. A aj napriek tomu sa Roháčova rodina do poslednej chvíle tvárila, že na jeho „vzkriesenie" neverí. Jeho 30-ročný syn vyhlásil: „On je mŕtvy." Že by to myslel obrazne?
Veľmi pozoruhodný je nedostatok nadšenia našich orgánov činných v trestnom konaní nad touto senzačnou správou. Veď keby to záviselo len od slovenskej strany, tak by Roháča hneď po identifikovaní museli českí policajti prepustiť len s pokutou.
Na Slovensku na neho nie je vydaný žiadny zatykač, nikto tu po ňom oficiálne netúži. Veď si uvedomme, ako sa po voľbách v roku 2006 naša Prokuratúra plynulo vrátila (negovaním už raz získaných dôkazov a expertíz) k vysvetleniu vraždy Remiáša v duchu znovuobnovenej mečiarovskej tradície - samoúnos Kováča ml., samohrozby bombovými útokmi na mítingy KDH a už aj samovýbuch Remiášovho auta (zle si chudák našteloval zapaľovanie?).
No a teraz by mal prísť Roháč a nedajbože povedať, ako to bolo? A otvoriť tak jediný prípad, ktorý Mečiar nestihol „ošetriť" svojimi svojskými prezidentskými amnestiami? Takže, ak by sa potvrdila pôvodná verzia, tak Roháčova výpoveď by mohla viesť cez Sýkoru, ako mafiánskej spojky, Lexu, ako objednávateľa, a cez neho nakoniec aj Mečiara k obvineniu z objednávky politickej vraždy? Niečo také neslýchané, keď je Mečiarova HZDS súčasťou vládnej koalície? Až na veľké naliehanie novinárov generálny prokurátor Dobroslav Trnka pripustil, že Roháč by mohol byť svedkom vo viacerých doteraz nevyriešených prípadoch na Slovensku.
Keď sa pýtali na konkrétne prípady z Dubnice a Žiliny, dozvedeli sa: „Je to hypotetická otázka a na také nedopovedám." Pán generálny prokurátor sa, mimochodom, tiež odmietol vyjadriť k prípadu lúpežného prepadnutia jeho matky vo februári 2009. Šesťdesiatštyriročná žena mala po útoku prasknutú lebku a zlomenú ruku. Tieto vážne zranenia boli podľa hovorkyne bratislavskej Fakultnej nemocnice Rút Geržovej spôsobené tupým predmetom.
Portál TV JOJ, ktorý prišiel prvý s touto správou, ďalej uviedol, že „Podľa typu zranení, ktoré utrpela sa predpokladá, že aktéri útoku použili pri incidente bejzbalovú palicu". Veď áno, tupým predmetom je aj bejzbalová palica, obľúbený nástroj mafiánov na dohováranie nepohodlným, či vzpurným.
Už to tak vyzerá, že nebyť maďarského zatykača, Roháč by bol aj naďalej šťastne slobodná „mŕtvola"...
(ukážka z práve vydanej knihy Gustáva Murína „Mafia na Slovensku - Osudy bossov Černákovej éry")
Príbehy ďalších slovenských mafiánov nájdete TU - čítajte