Z pedagogických zamestnancov sa najviac zvýšia platy majstrom odborného výcviku priemerne o 40 percent, učiteľkám materských škôl (MŠ) o 38 percent, učiteľom základných a stredných škôl (ZŠ a SŠ) o 34 a vychovávateľom o 30 percent.
Ako dnes informovala hovorkyňa Ministerstva školstva SR Magdaléna Sedláčková, tarifný plat učiteľky MŠ so stredoškolským vzdelaním, ktorá je v 7. platovej triede, stúpne zo 7 130 korún na 8 460 korún. Plat učiteľky MŠ s vysokoškolským vzdelaním, ktorá je v 8. platovej triede, sa zo súčasných 7 860 korún zvýši na 10 480 korún. Učitelia ZŠ a SŠ v ôsmej, deviatej a desiatej platovej triede budú mať mzdy vyššie o 33, 31 a 27 percent. Tarifný plat majstra odborného výcviku so stredoškolským vzdelaním vzrastie zo 7 860 korún na 9 370 korún a s vysokoškolským vzdelaním na 11 420 korún.
Upratovačka nateraz v druhej platovej triede bude mať oproti dnešným 4 720 korunám tarifný plat 6 860 korún, kuchárke sa zvýši mzda zo súčasných 5 150 korún na 7 150 korún.
O zvýšení mzdových taríf pedagógov v návrhu zákona o verejnej službe rozhodla vláda na rokovaní 9. mája. Zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. apríla 2002. Ešte v tomto roku budú platy zamestnancov školstva valorizované od júla o štyri percentá a platy učiteľov od septembra o ďalšie tri percentá.
Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku odmietol návrh zákona o verejnej službe, ktorý v marci schválila vláda. Odborári objasnili, že zvýšenie tarifných platov a zároveň zníženie osobných príplatkov zo súčasných deväť na dve percentá by nezabezpečilo rast platov. Rada OZPŠaV preto vyhlásila začatie celoslovenského štrajku učiteľov od 16. mája. Po úpravách zákona na rokovaní kabinetu 9. mája vedenie OZ štrajk odložilo. Nespokojnosť s úpravou platov schválenou vládou, ako aj odhodlanie vstúpiť do ostrého štrajku vyjadrili 15. mája na verejnom zhromaždení učitelia košických stredných škôl.
*jh na