
Keď v Latinskej Amerike končia vládcovia, emócie sú obrovské. FOTO - REUTERS
Kontroverzný venezuelský prezident Hugo Chávez včera po trojročnom vládnutí skončil. Jeho odchod z politiky si vynútili obrovské demonštrácie a generálny štrajk. Vyburcovali ich odborári aj zamestnávateľské zväzy. Zomrelo pri nich 16 ľudí, stovky je zranených.
Dočasným šéfom vlády sa stal vodca zamestnávateľských zväzov Pedro Carmona. Vládnuť by mal až do vypísania nových volieb.
Čo spôsobilo Chávezov odchod? Nakopenie ekonomických problémov, ktoré sa v niektorých prípadoch snažil vyriešiť ako zarytý kapitalista a inokedy ako presvedčený marxista.
Chávez si politický hrob vykopal sám a pracoval na tom od nástupu do funkcie. Akú hlbokú dieru vyhĺbil, zbadal až vo februári, keď sa vo Venezuele začala finančná kríza.
Ekonóm – naivista
Nemal ekonomický plán. Analytici zdôrazňujú, že nevedel využiť ani vysoké ceny ropy vo svete. Finančníci nikdy neverili, že sa z Cháveza stane druhý Fidel Castro (ako to občas dával najavo) a čakali iba na moment, keď sa jeho revolučné tápanie dostane do konfliktu s realitou. Medzitým sa Venezuela prepracovala k deficitu 8 miliárd dolárov.
V tejto situácii mu nepomohli ani škrty vo verejných výdavkoch, ktoré podporoval Medzinárodný menový fond. Castrov žiak vtedy pred televíznymi obrazovkami oznámil zavedenie voľne plávajúceho kurzu bolívara (miestnej meny) oproti doláru. Spôsobilo to obrovskú infláciu. Ropa je základom ekonomiky a predstavuje 80 percent príjmov do štátnej pokladnice. Ľudia z ropného biznisu patria medzi najvplyvnejších. I napriek tomu sa v čase finančnej krízy Chávez rozhodol, že odvolá predstaviteľov najväčšieho latinskoamerického ropného koncernu Petróleos de Venezuela. V tej chvíli definitívne vykročil na politický cintorín.
Predstavitelia koncernu, ktorí dostali výpoveď, sa vzbúrili. Najmä keď sa dozvedeli, že na ich miesto chce Chávez posadiť svojich ľudí. Podarilo sa im získať podporu väčšiny zo 45 tisícok zamestnancov, dohodli sa s odborármi a ďalšími významnými zamestnávateľmi a pridali sa k demonštrantom.
Castrovi sa bude cnieť
Parašutista vo výslužbe hneď po prezidentskej prísahe sľuboval, že od základov zmení venezuelskú spoločnosť. Všetko preto, aby skoncoval s korupciou. Zvolil si kubánsky recept. Akoby si neuvedomil, že časy sa zmenili a svet už nie je rozdelený na kapitalistický a socialistický blok, na ktorý by sa mohol v prípade neúspechu spoľahnúť. Jediný, kto ho podporoval, bol Castro. Kubáncov strata najvernejšieho spojenca určite nepoteší aj preto, že Chávez im dodával ropu za znížené ceny.
Čo po Chávezovi zostalo? Okrem neporiadku v hospodárstve, spochybnil hodnoty občianskej spoločnosti a rozdelil spoločnosť. Čo ho čaká? Má dve možnosti: odchod z krajiny alebo súd, ktorý žiada väčšina Venezuelčanov. Teraz sa údajne zdržiava vo vojenskom veliacom centre Fuerte Tiuna a podľa zdrojov venezuelských médií mieri na Kubu.