ckých výrobkov.
Zákon má vyriešiť nebezpečnú situáciu na európskych skládkach. Rýchlo starnúce modely počítačov, mrazničiek, hriankovačov či mobilných telefónov totiž vylučujú do pôdy zlúčeniny olova a ortuti.
„Hovoríme veľkým výrobcom: vaša zodpovednosť neskončí, kým sa s odpadom z vašich vyradených výrobkov nezačne nakladať spôsobom ‘priateľským‘ k životnému prostrediu,“ povedal pre BBC poslanec európskeho parlamentu David Bowe.
Doteraz sa v EÚ recyklovalo len 10 percent vyradených elektronických výrobkov. Zmeny sa majú uplatniť do roku 2005, najprv ich musia schváliť parlamenty členských štátov EÚ. Norma sa dotkne až 10-tisíc výrobcov. Ceny elektroniky môžu stúpnuť o desať až pätnásť percent, povedal pre BBC Hugh Peltor z britskej Federácie pre elektronický priemysel. Zákon podľa neho nie je dobrý. Môže sa totiž stať, že na trhu sa objaví veľa firiem, ktoré po krátkom čase ich zakladatelia zrušia a vyhnú sa tak platbe za recykláciu. Potom si môžu založiť novú spoločnosť pod novým názvom.
Európska komisia však hovorí o nanajvýš trojpercentnom zvýšení cien.
Odpadu z vyradenej elektroniky je každý rok čoraz viac. Vyspelé krajiny riešia problém rôzne. Podľa štúdie Silicon Valley Toxics Coalition sa asi 80 percent elektronického odpadu z USA vyváža z krajiny a končí na skládkach rozvojových krajín.
Briti zase môžu darované staré mobilné telefóny venovať charitatívnym spolkom, ktoré ich potom lacno predávajú v krajinách tretieho sveta, kde je kúpa mobilného telefónu zatiaľ výsadou najbohatších. Len vyspelé krajiny majú financie potrebné na výstavbu recyklačných centier.
Prístup krajín je však individuálny: Briti recyklujú 11 percent odpadu, Nemci a Rakúšania 50 percent.
Odpadu pribúda s civilizačným pokrokom. Trhové hospodárstvo prináša aj do chudobných krajín konkurenčný boj a s ním záplavu umelých obalov. Tie sa pridávajú k tonám biologicky nerozložiteľného odpadu.
Ak by každý človek na zemeguli každý deň skonzumoval toľko vecí, čo priemerný obyvateľ vyspelej krajiny, potrebovali by sme ešte aspoň dve ďalšie planéty, tvrdia pracovníci Svetového fondu prírody WWF. Slováci v roku 1997 vyprodukovali 19,8 milióna ton odpadu, z toho 1,5 mil. ton nebezpečného.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ