Atény 13. apríla (TASR) - Turecko dnes vyhlásilo, že prípadný vstup Cypru do Európskej únie by mohol vyvolať krízu, ak predtým nebude uzavretá dohoda o budúcnosti rozdeleného stredomorského ostrova.
V rozhovore pre dnešné vydanie gréckeho týždenníka Ependytis turecký minister zahraničných vecí Ismail Cem uviedol, že jeho krajina by v takomto prípade postupovala tvrdo.
"Ak nebude existovať dohoda a v prípade jednostranného vstupu jednej časti ostrova zastupujúcej celok... potom budeme konať dôrazne a energicky, čo spôsobí problémy nám všetkým," tvrdí Cem.
Cyprus je rozdelený od roku 1974, keď turecká armáda vtrhla na ostrov v reakcii na Aténami podporovaný pokus o prevrat a pripojenie Cypru ku Grécku. Štát vyhlásený na tureckej severnej tretine ostrova uznáva len Ankara.
Začiatkom tohto roku sa prezident gréckeho Cypru Glafkos Klerides a vodca tureckej časti ostrova Rauf Denktaš vrátili k rozhovorom pod záštitou OSN, aby splnili júnový termín na uzavretie dohody.
Mnohí vnímajú ich rokovania ako poslednú šancu na urovnanie pred tým, než EÚ prijme Cyprus za svojho člena, pravdepodobne v roku 2004 alebo 2005.
Na otázku, či cyperské rozhovory a očakávané členstvo ostrova v únii môžu spôsobiť krízu, Cem bez uvedenie ďalších podrobností odvetil, že potenciál na krízu tu existuje.
EÚ podľa vyjadrení svojich predstaviteľov dáva prednosť vyriešeniu problému rozdelenia pred vstupom Cypru, avšak prijme ho aj bez urovnania sporu.