
Slová o postavení učiteľov, o investíciách do vzdelania a o tom, že budúcnosť Slovenska je vo vzdelaní, už lezú učiteľom doslova hore krkom. Ich platy dlhodobo reálne klesajú až o jednu tretinu a na spoločenskom rebríčku stoja takmer na poslednom mieste. Zákon o verejnej službe by mal ich postavenie i platy o niečo zlepšiť - i keď nie až tak, ako učitelia dúfali. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Zákon o verejnej službe a nový Zákonník práce vytrhli zamestnancov školstva z nudy. Tri mesiace pred tým, ako začal platiť zákon o verejnej službe, vystávali v radoch na polícii, aby získali výpis z registra trestov. Mesiac pred začatím platnosti zákona podpisovali sľuby, že budú na vlastnú česť a svedomie dodržiavať zákony Slovenskej republiky. V týchto dňoch už dostávajú nové pracovné zmluvy a platové výmery. Riaditelia škôl majú robiť svojim zamestnancom školenia o tom, čo ich podľa nového zákona vlastne čaká. Málokto to však vie presne.
V školách vládne chaos
„Rád by som sa k novému zákonu vyjadril, ale rovno vám poviem, inokedy. Teraz prechádzame na právnu subjektivitu, zavádzame nový zákon a máme tu hrozný „frmol“. Ani nevieme, čo bude o chvíľu - zazvoní telefón a už bežíme. Sme ako cestovná agentúra. Snáď tak v polovici mája bude trochu voľnejšie. Aj tie zákony už budeme mať hlbšie preštudované,“ povedal nám Ján Polča, riaditeľ ZŠ v obci Marhoň.
Učitelia celú tortúru podstúpili aj preto, že ako verejní zamestnanci majú dostať určité výhody. Podľa väčšiny pedagógov však nebudú také veľké, ako dúfali. S tým súhlasí i minister školstva Milan Ftáčnik. „Možno výhody nie sú také veľké, ako učitelia očakávali, ale také nezískali ani zamestnanci v štátnej správe, kde sa hovorilo o definitíve.“
Vyššie platy vraj budú
Ftáčnik upozorňuje na dôležitý inštitút v zákone - kolektívne vyjednávanie na najvyššej úrovni . Ten súvisí s toľko očakávaným zvýšením platov učiteľov, ktoré napriek avizovaným „zvýšeniam“ v reáli poklesli.
„O platoch pedagógov sa rozhoduje vtedy, keď parlament schvaľuje objem prostriedkov určených pre školstvo. Čo v parlamente prejde, to dostanú. Kolektívne vyjednávanie im však umožní, aby sa vyjadrili k tomu, koľko financií na ich mzdy plánuje vláda pre ďalší rozpočtový rok. Ak učitelia hovoria, že majú nízke platy a chceli by ich mať vyššie, zákon dáva právny nástroj na ich presadzovanie,“ povedali nám na ministerstve.
Učitelia však zvyšovaniu platov stále neveria. Dekan Pedagogickej fakulty UK v Bratislave Miron Zelina hovorí: „Pýtali sme pre našu fakultu podľa novej platovky peniaze, ale zatiaľ nám ich nedali. Budem to musieť vyrovnávať z osobných príplatkov, a tak ľudia vo vyšších tarifných triedach a s vyššími príplatkami budú vlastne strácať. Ak to stále nebude stačiť, čo potom? Prepúšťať?“
Učitelia získajú výhody
Úlohou zákona o verejnej službe je zlepšiť postavenie zamestnancov štátu. Na jednej strane im ukladá isté povinnosti (napríklad u učiteľov kladie dôraz na potrebnú kvalifikáciu), na strane druhej však dáva aj určité výhody.
„Verejní zamestnanci získali výhodu vyšších taríf. Okrem toho sa im zo zákona predlžuje výpovedná doba na šesť mesiacov. Pracovný čas a dovolenka sú pre všetky kategórie zamestnancov rovnaké. Existuje možnosť získať i ďalšie výhody a to pomocou kolektívnej zmluvy,“ povedala pre SME Jana Burdová z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.
Hoci sa na zmluvách pracuje už teraz, budú sa uzatvárať až na budúci rok. Burdová preto dnes nevie povedať, aké väčšie výhody pre verejných a štátnych zamestnancov sa podarí získať, lebo vzhľadom na to, že kvôli zvyšovaniu platov sa muselo poriadne načrieť do štátneho rozpočtu, „je priaznivé vyjednávanie trochu obmedzené“.
Po novom budú mať zamestnanci vo verejnej službe aj nárok na odchodné, a to vo výške mesačného platu, v prípade dohody o ďalšie tri platy.
Ešte treba veľa vecí urobiť
Zavádzanie zákona o verejnej službe do praxe sa nekončí. Vedúci zamestnanci budú musieť deklarovať svoje majetkové pomery. Do konca júna musia zamestnávatelia, u ktorých nepôsobia odbory, zabezpečiť voľby členov zamestnaneckej rady, prípadne zamestnaneckého dôverníka. Musia tiež oboznámiť svojich zamestnancov s tým, že ak chcú vykonávať inú zárobkovú činnosť, musia o tom informovať svojho zamestnávateľa.
Tí, čo pracovali v školstve na dohodu o pracovnej činnosti, mali dostávať ku koncu roka výpovede. Dohody sa však nakoniec do zákonníka práce „vrátili“ ako jedna z možností vykonávania práce.