
FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
zákona sme požiadali ministra školstva MILANA FTÁČNIKA.Podľa čoho sa budú učiteľom určovať nové platy?
„Podľa stupňa vzdelania, splnenia kvalifikačných predpokladov a náročnosti práce budú zaradení do príslušnej platovej triedy. Učiteľom sa zýšili platové triedy, sú zaradení do tzv. pedagogickej tabuľky, ktorá lepšie ohodnocuje ich prácu ako tzv. základná tabuľka.“
Bude na všetky nové zmeny, vrátane vyšších platov, dosť peňazí? Alebo bude zvýšenie opäť iba na papieri?
„Toto je vážna vec. Niektoré školy už signalizujú, že im chýbajú peniaze. Treba si však uvedomiť, že súbežne beží niekoľko procesov. Zákon o financovaní školstva vytvoril centrálnu rezervu - školám dočasne zobral päť percent zo mzdových prostriedkov, a tie im dáme až koncom mája. Takže v apríli môže nastať pocit, že nemáme dosť peňazí. Ale peniaze existujú, nikto ich nejde brať, sú určené pre učiteľov a sú to nárokové časti. Na reči, že zákon nie je dostatočne finančne zabezpečený, mám odpoveď - máme o 2,4 miliardy korún viac na výplaty oproti minulému roku. Mali by stačiť na to, aby boli pokryté tarifné platy plus osobné príplatky.“
Mali by stačiť? Takže to neviete presne?
„Nevieme to odhadnúť úplne presne, lebo ešte presne nevieme, do akých tarifných tried budú podľa nového katalógu pracovných činností zaradení zamestnanci škôl. Keď to zistíme, budeme vedieť, koľko nám ostane na osobné príplatky. Zatiaľ sa počíta s odhadom ministerstva financií, ten však býva spravidla nižší. Aj včera sa na vláde diskutovalo o tom, aké dosahy bude mať zákon o verejnej službe na rozpočty jednotlivých kapitol. Nie je to ešte zdokumentované, pracovníci sa musia zaradiť do tried. Dovtedy sú to len odhady.“
Ministerstvo školstva vydalo postup, čo robiť po prijatí nového zákona. Napriek tomu je na školách chaos.
„Viem, že je chaos. Problém súvisí s dvoma vecami. Prvou bol rozsah vyučovacej povinnosti, toto nariadenie vlády sme však už vydali. Nedošlo tam k dramatickým zmenám, takže asi nikoho neprekvapí. Čaká sa však na zmenu vyhlášky 41 o pedagogickej spôsobilosti.“
Práve z tejto vyhlášky šéfov škôl bolia hlavy. Nevedia, či majú nekvalifikovaných prepúšťať alebo nie. Ak sa o probléme vedelo, prečo ste vyhlášku nezmenili ešte predtým, ako začal platiť zákon o verejnej službe?
„Nemohli sme. Niektoré inštitúty zákona sa menili ešte týždeň pred jeho účinnosťou a so zmenou vyhlášky sme museli počkať na konečnú verziu zákona. Ak však bude prijatá, koncom týždňa ju zverejníme, aby zamestnávatelia mohli začať podľa nej zaraďovať pedagogických zamestnancov.“
Nekvalifikovaní zamestnanci by však mali podľa vášho postupu už do dvoch týždňov dostať výpovede. Myslíte si, že stihnete vyhlášku načas vydať?
„Stihneme.“
Niektorí čitatelia nám však volali, že už dostávajú výpovede.
„Do konca apríla nemôžu dostať výpovede. Nikoho nemajú prepúšťať. Zamestnávatelia na to nemajú dôvod, nech počkajú na vydanie vyhlášky. Ten, kto učil, a nemal patričnú odbornosť, mal výnimku a tá mu trvá. Zákon je prísny najmä na nových zamestnancov, ktorých už nebude možné prijať bez toho, aby nesplnili príslušné predpoklady. Pripravujeme usmernenie, ktoré vydáme okamžite po vydaní vyhlášky, aby sme riaditeľov a riaditeľky usmernili v tom, čo majú robiť.“
Takže vy hovoríte - zatiaľ neprepúšťať?
„Jednoznačne. Žiadne unáhlené kroky.“
Ak majú školy problém a nie sú sú isté, ako ho…
„…máme stovky telefonátov, ľudia na ministerstve robia, čo vedia. Aby sme nemuseli odpovedať stále na tie isté otázky, zahrnieme ich do usmernenia, ktoré vyjde koncom týždňa. Ak chcete, dáme vám ho k dispozícii.“