Bezúhonnosť
„Akosi sa predpokladá, že učitelia sú bezúhonní,“ hovorí pracovníčka krajského odboru školstva v Trenčíne pani Hilčíková. „Ani riaditeľ školy by asi neprijal pedagóga so záznamom, aj keď sa to úplne vylúčiť nedá. My sme sa však dosiaľ s takouto skutočnosťou nestretli. A ak by takýto problém bol, tak by to s nami konzultovali, lebo potom by v zmysle zákona dotyčný učiteľ nemohol podpísať sľub.“
Žiadne problémy sa zatiaľ neobjavili ani v Bratislavskom, Prešovskom a Trnavskom kraji.
V Nitrianskom kraji sa však jeden učiteľ so „škrabancom“ v registri našiel. „Išlo o menší dopravný priestupok a dotyčný pracovník konzultoval prípad s naším právnikom,“ hovorí vedúci odboru školstva Jozef Sonlajtner. „Myslím, že od priestupku už uplynul taký čas, že mohol požiadať o vymazanie záznamu z registra trestov.“
„Riaditelia škôl konzultovali s naším oddelením asi dva alebo tri prípady,“ povedala vedúca odboru školstva Krajského úradu v Banskej Bystrici pani Kolárska. „Myslím, že šlo o podmienečné rozsudky za menšie priestupky. Odporučili sme im rozviazanie pracovného pomeru, lebo zákon jednoznačne určuje, že učiteľ musí byť bezúhonný.“
Sľub
Podľa slov riaditeľov i učiteľov prebehol „sľub“ na väčšine škôl v dôstojnej atmosfére. Často bol zaradený do slávnostného programu pri príležitosti osláv Dňa učiteľov. „Každý pedagóg dostal aj darček a finančnú odmenu,“ hovorí riaditeľ Strednej priemyselnej školy v Martine Marián Najšel.
O praktických dosahoch zákonov však nie sú učitelia presvedčení. „Myslím si, že zákon o verejnej službe nám nič mimoriadne neprinesie,“ hovorí riaditeľka Gymnázia na Šrobárovej uilici v Košiciach Jana Tesserová. „Neznamená to, že učiteľ dostane definitívu. Snáď budú zabezpečené trošku väčšie istoty pri organizačných zmenách.“
Niektorých učiteľov však povinnosť zložiť oficiálny „sľub“ pobúrila. Zdalo sa im ponižujúce povinne sľubovať niečo, čo slušný učiteľ robí celý život. „Cítila som sa ako vo fraške z päťdesiatych rokov,“ hovorí učiteľka, ktorá si neželala byť menovaná.
MONA GÁLIKOVÁ