Šéf STV nesúhlasí, aby sa verejnoprávne médiá financovali zo štátneho rozpočtu

Bratislava 16. apríla (TASR) - Riaditeľ Slovenskej televízie (STV) Milan Materák nesúhlasí s názorom ministra kultúry SR Milana Kňažka, ktorý navrhuje ...

Bratislava 16. apríla (TASR) - Riaditeľ Slovenskej televízie (STV) Milan Materák nesúhlasí s názorom ministra kultúry SR Milana Kňažka, ktorý navrhuje zrušiť koncesionárske poplatky pre verejnoprávne médiá a financovať ich zo štátneho rozpočtu. Tvrdí, že v prípade realizácie Kňažkom navrhovaného modelu, by STV stratila nezávislosť. "Ak je akákoľvek organizácia napojená na štátny rozpočet, nemôže o sebe hovoriť, že verejnoprávna, slobodná a nezávislá," povedal Materák pre TASR.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Riešenie vidí v návrhu riaditeľa Slovenského rozhlasu (SRo) Jaroslava Rezníka, ku ktorému sa pripojila aj STV. Koncesionárske poplatky by podľa neho nahradili odvody zamestnávateľov za svojich zamestnancov.

SkryťVypnúť reklamu

Platná právna úprava koncesionárskych poplatkov, ktoré tvoria hlavný zdroj financovania STV a SRo, je nevyhovujúca a nie je schopná zabezpečiť ich výber ani po prípadnej novele zákona.

Hoci sa Kňažko prikláňa k zrušeniu koncesionárskych poplatkov, na rokovanie vlády, ktoré sa uskutoční v stredu, predkladá ešte dva modely financovania oboch verejnoprávnych médií. Prvý hovorí o potrebe prijatia nového zákona o rozhlasových a televíznych poplatkoch. Platba by sa potom odvodzovala od držby prijímača, v prípade fyzických osôb by bola viazaná na domácnosť. Novým vymedzením okruhu povinných osôb, by sa zrušil okruh oslobodených osôb, čím by sa zvýšil počet platiacich domácností o 300 tisíc domácností a ročný výnos z koncesionárskych poplatkov prepočtom podľa aktuálnej sadzby o 378 miliónov korún. Evidenciu poplatníkov by viedli verejnoprávne inštitúcie a výberca poplatkov. Tento variant však podľa Kňažka neodstráni právne prekážky možnosti kontroly a následnej vymožiteľnosti poplatkov a sankcií u fyzických osôb.

SkryťVypnúť reklamu

Druhý model financovania STV a SRo je založený na báze platenia rozhlasových poplatkov a televíznych poplatkov, ktoré budú na základe osobitného zákona povinné platiť všetky fyzické osoby, s výnimkou nezaopatrených detí a zdravotne ťažko postihnutých občanov. Počet poplatníkov by v takom prípade dosiahol 3,5 milióna fyzických osôb. Tento model predpokladá vypracovanie nového zákona o poplatkoch, pričom spôsob výberu si budú môcť verejnoprávne médiá určovať sami.

Tretí variant, ktorý preferuje minister kultúry, používa napríklad Argentína, Čína, Estónsko, či Rusko. Takáto nová právna úprava však musí obsahovať minimálnu garantovanú hranicu príjmov pre verejnoprávne médiá na vopred stanovené strednodobé obdobie, napríklad na 3 roky, dohodnuté na základe kontraktu medzi vysielateľmi a verejnosťou, zastúpenou zákonodarným zborom. Vzhľadom na značnú finančnú podhodnotenosť týchto inštitúcií, ich vysokú zadlženosť a technickú zastaranosť bude nevyhnutné určiť vyšší objem príjmov ako majú obe inštitúcie v súčasnosti, čo bude mať za následok zvýšené požiadavky na štátny rozpočet.

SkryťVypnúť reklamu

Financovaním verejnoprávnych médií zo štátneho rozpočtu a zrušením koncesionárskych poplatkov, príde Slovenská pošta, š.p., ktorá je v súčasnosti vyberateľom koncesionárskych poplatkov, o výnosy vo výške 108 miliónov Sk. Za účelom zabezpečenia zdrojov by bolo žiaduce vykonať úpravu sadzby vybranej dane, napr. DPH.

Ak vláda odporučí Kňažkom navrhovaný model, vyrieši sa tak aj eticko-právny problém výberu koncesionárskych poplatkov na území, kde nie je možný príjem televízneho alebo rozhlasového signálu.

*alf jkk rč

NNNN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 252
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 671
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 199
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 581
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 383
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 204
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 825
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 760
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu