Bratislava 16. apríla (TASR) - Nespokojnosť s činnosťou Rady Slovenskej televízie (STV) v súvislosti s čoraz častejšie sa objavujúcou skrytou reklamou na obrazovkách STV vyjadrili dnes predstavitelia Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá. Okrem toho kritizovali i takzvanú päťpercentnú klauzulu, podľa ktorej sú do vysielania prednostne zaraďované politické subjekty s minimálne päťpercentnými volebnými preferenciami.
Poslanec HZDS Dušan Jarjabek vyslovil podozrenie, že so skrytou reklamou sa počíta aj priamo v niektorých pracovných zmluvách STV s externými subjektmi. "Nevidím žiadnu perspektívu riešenia problémov v STV," vyhlásil a dodal, že je to začarovaný kruh. Ďalší predstaviteľ HZDS Ivan Hudec kritizoval nedostatočné sankcionovanie pracovníkov zodpovedných za odvysielanie programov, kvôli ktorým dostala STV od Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) pokuty. "Som prekvapený, že výška pokút sa nepremietla do celkového mzdového fondu televízie", aby ju pocítili kompetentní, uviedol.
Najostrejšiu debatu vyvolala informácia podpredsedu výboru Jána Budaja, ktorý údajne počul, že v programe STV sa nemajú objavovať správy o stranách s nízkymi preferenciami. Podľa predsedu Rady STV Jaroslava Franeka je päťpercentná klauzula správna, pretože na Slovensku v súčasnosti existuje viac ako sto politických subjektov a o všetkých by STV informovať nemohla. Predstaviteľ SDĽ Ľubomír Andrassy však namietol, že takýto systém je nelogický, pretože menšie strany by mali mať možnosť prezentovať sa na obrazovke práve kvôli získaniu potrebnej voličskej základne. Jozef Kužma zo SDK uviedol, že verejnoprávna televízia si nemôže dovoliť stanoviť hranicu pre strany a mala by sa zaoberať aj minoritnými subjektmi.
Franek v závere zdôraznil, že je nemožné dodržať tretinový pomer, v rámci ktorého má byť vysielací čas STV rovnomerne rozdelený medzi politické strany opozície a koalície a vládu. Situácia je taká, že ani nevieme, ktorú stranu máme kam zaradiť, dodal.
Poslanci napriek tomu vzali na vedomie správu o činnosti Rady STV za druhý polrok 2001. Zároveň zaviazali jej členov, aby do 15. mája vypracovali a predložili výsledky etickej kontroly vysielania STV, správu o činnosti Rady STV za prvý štvrťrok 2002 a zoznam príčin a sankcií za pokuty, ktoré televízii udelila RVR.
*jkk som