BRATISLAVA - Európska komisia vo svojej hodnotiacej správe potvrdila svoj doterajší názor, že vláda dosiahla dôležité výsledky v stabilizácii ekonomiky. Komisia si však všimla rastúci deficit bežného účtu a považuje ho za možnú hrozbu. Druhým zdrojom problémov je podľa komisie deficit verejných financií.
„Financovanie slovenského deficitu bežného účtu sa môže stať menej stále a zvyšovať zadlženosť,“ upozornila komisia. Predovšetkým strednodobé hľadisko je podľa jej správy rizikové, pretože je otázne, či sa Slovensku podarí kryť deficit bežného účtu zahraničnými investíciami.
Vicepremiér Ivan Mikloš nevníma strednodobý časový horizont kriticky. „Vývoj môže byť rôzny podľa toho, aký bude politický a ekonomický vývoj. Ak by aj prílev zahraničných investícií v plnom rozsahu nestačil na krytie bežného účtu, ešte to nemusí znamenať žiadnu katastrofu,“ vyhlásil Mikloš. Vicepremiér predpokladá, že tento rok bude deficit bežného účtu nižší ako v roku 2001.
Európska komisia poukázala na dôležitú úlohu vlády pri riešení deficitov: „Výzvou pre vládu bude dodržať záväzky fiškálnej konsolidácie a sprísniť rozpočtovú disciplínu, ak by deficit bežného účtu pretrvával,“ konštatuje správa. Mikloš pripustil riziko narastania rozpočtového deficitu a dodal, že „aj preto rokujeme o opatreniach potrebných na zvrátenie tohto vývoja“. Vicepremiér spojil existenciu rozpočtových rizík s predchádzajúcim znižovaním daňového zaťaženia a podielu verejných výdavkov na HDP. „Ak by nedochádzalo k takému zníženiu daňového zaťaženia, nedošlo by ani k pozitívnemu poklesu podielu verejných výdavkov štátu na ekonomike, ale možno by sme mali menšie napätie vo verejných financiách,“ povedal Mikloš.
Európska komisia si z nášho ekonomického vývoja všimla klesajúcu infláciu, pochválila ekonomický rast, ale upozornila na pretrvávajúcu vysokú nezamestnanosť. „Nebezpečenstvo ďalšieho rastu nezamestnanosti je obmedzené, ak vláda udrží makroekonomickú stabilitu (…)“.
Správa priaznivo hodnotí stabilizáciu slovenského finančného trhu, ale zdôrazňuje potrebu vytvorenia efektívneho dohľadu nad finančným trhom.