Záujem o prácu v zahraničí rastie. Z núdze

Po neúspechu s hľadaním práce doma vidia ľudia zase možné riešenie v odchode do zahraničia. Medzi ľuďmi, ktorí sa sťažujú na prácu cez denník SME, sú takmer výlučne tí, čo skúšajú šťastie za hranicami.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - ČTK)

BRATISLAVA. Približne dvesto sťažností z rôznych oblastí príde mesačne na službu denníka SME www.staznosti.sme.sk. Z pracovnej oblasti prišlo za dva roky 100 sťažností, z nich redakcia vyše 20 zverejnila a riešila.

Takmer výlučne sa ľudia sťažovali, že ich podviedli pri sprostredkovaní práce do zahraničia. Ponosy na nesprávne uvádzanie údajov na výplatných páskach alebo prepustenie a opätovné prijatie do toho istého zamestnania, sú len výnimočné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Agentúry sú registrované, problém je minimálny Sťažnosti, ktoré ľudia podali, sa často podobajú. „Chcem varovať pred agentúrou, peniaze za sprostredkovanie si zobrala, no prácu som nezískal." „Okrem peňazí za sprostredkovanie si agentúra účtovala peniaze za letenku aj administratívny poplatok."

SkryťVypnúť reklamu

Odborníci pripomínajú pravidlá, ktorých sa majú ľudia hľadajúci si prácu za hranicami držať: Mali by si vyberať zo zoznamu registrovaných agentúr cez Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a zvoliť si agentúru, ktorá pracuje zadarmo. Odporúča sa pozrieť si zákon o službách zamestnanosti, ktorý hovorí, že majú platiť až po sprostredkovaní práce a poplatok sa vzťahuje len na sprostredkovanie zamestnania, nie za ďalšie úkony. Ak je v zmluve zahrnutá cesta, treba si overiť, či by si letenku nemohol kúpiť uchádzač o prácu sám výhodnejšie.

Podľa zoznamu Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny boli všetky agentúry, na ktoré sa ľudia sťažovali,riadne registrované. Agentúra Slovakia Recruitment, na ktorú sa sťažovali viacerí čitatelia, vlani zrušila na vlastnú žiadosť svoje povolenie.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy ide

o sprostredkovanie Sprostredkovanie zamestnania upravuje paragraf 32 zákona o službách zamestnanosti.

Podľa neho sprostredkovanie zamestnania je vyhľadanie pracovného miesta a jeho ponúknutie záujemcovi.

Advokát Vendelín Benkóczki hovorí, že o sprostredkovanie zamestnanca ide, ak je podpísaná zmluva o sprostredkovaní zamestnania v súlade so zákonom a sprostredkovateľ začne vyvíjať na základe tejto zmluvy činnosť zameranú na vyhľadanie a ponúknutie vhodného zamestnania uchádzačovi o zamestnanie.

Dohoda o sprostredkovaní musí obsahovať najmä: názov, identifikačné číslo zahraničného zamestnávateľa, druh práce, dĺžku zamestnania, mzdu, spôsob zdravotného a sociálneho poistenia, rozsah zodpovednosti sprostredkovateľa za nedodržanie podmienok dohody.

SkryťVypnúť reklamu

Poplatok je jednorazová platba, najviac 20 percent z prvej mesačnej mzdy, ak ide o zamestnanie kratšie ako 6 mesiacov. Pri zamestnaní nad 6 mesiacov najviac 30 percent z prvej mzdy.

Peter Zeman z Ústredia práce hovorí, že v súčasnosti sú podvodné súkromné agentúry výnimkou a ide o minimálne percento oproti množstvu prípadov, kedy súkromné agentúry prácu naozaj sprostredkujú.

Dobrý biznis to už nie Podľa Petra Ulbrika, riaditeľa personálnej agentúry AuJob, ktorá sa sprostredkovaním práce do zahraničia v minulosti zaoberala, znovu stúpol záujem ľudí odísť do zahraničia. Myslí si však, že sprostredkovanie práce do zahraničia už na podnikanie zaujímavé nie je. „Ľudia sú omnoho gramotnejší v hľadaní práce. Už pre nich nie je prekážka cudzí jazyk, cestovanie či internet ako v deväťdesiatych rokoch," povedal Ulbrik.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenský zástupca európskej siete na hľadanie práce v zahraničí EURES, Boris Katuščák, vraví, že trhový podiel portálu na Slovensku bol v posledných rokoch asi 40-percentný. Zvyšok si delia súkromné agentúry a ľudia, ktorí odchádzajú bez sprostredkovania.

„Odhadujem, že zhruba polovica Slovákov cestuje za prácou do cudziny na vlastnú päsť, či už cez známych alebo rodinu, ktorí už pred nimi vycestovali," povedal Katuščák. Dopyt po práci v zahraničí vlani rástol aj podľa neho, hoci ponuky sa prepadli na historické minimum.

Podľa odhadov EURES vlani zamestnal asi 5000 klientov. „Predpokladám, že aktuálna ponuka z konca roka predstavuje maximálny prepad, pod ktorý sa už nedostane," dodal Katuščák.

Agentúra Grafton sprostredkúva prácu do zahraničia cez veľké projekty, pri ktorých zahraničný zamestnávateľ hľadá ľudí priamo na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Záujem o zahraničie podľa Natálie Šegedovej z Graftonu kopíruje vývoj hospodárskej situácie doma. „Ak stratí prácu človek z regiónu, kde sú ďalšie možnosti uplatnenia limitované, zvolí si mobilitu. Situácia však nie je priaznivá, aby garantovala pomerne ľahké uplatnenie všetkých záujemcov," povedala Šegedová.

Zárobky už nie sú hlavné Situácia na trhu práce, rovnako aj dôvody odchodu do zahraničia sú podľa Ulbrika iné ako v minulosti. „Pred vstupom Slovenska do Európskej únie si naši ľudia v cudzine dokázali zarobiť osem až desaťkrát viac peňazí ako doma," povedal Ulbrik. V súčasnosti ide viac ako o otázku dobrého zárobku, o možnosť niekde vôbec pracovať.

„Výraznejšie najímanie zamestnancov sa ani v západnej Európe nedá čakať skôr ako v druhej polovici roku," hovorí analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová. Pripomína, že hoci ponuky klesli v celej eurozóne, úroveň miezd je v západnej Európe stále výrazne vyššia ako na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Psychológ: Permanentní sťažovatelia majú skôr iné fóra

Aké sú motívy ľudí, ktorí sa obracajú na portál staznosti.sme.sk, sme sa pýtali psychológa a personálneho konzultanta JIŘÍHO ŠUSTRA.

Kto sa sťažuje cez portál?

„Môže ísť o ľudí, ktorí uviazli v pasci legislatívy a vlastných dobrých úmyslov. Nemyslím si, že by išlo o permanentných sťažovateľov, tí sa väčšinou prezentujú na iných webových fórach."

Čo vyprovokuje ľudí k tomu, že napíšu sťažnosť?

„Môžu to byť pocity skrivodlivosti, znehodnotenia, samozrejme aj zlosti a bezmocnosti. Motivácia k napísaniu sťažnosti môže spočívať aj v tom, že v mienkotvornom denníku vyznieva sťažnosť hodnovernejšie. Svoju úlohu zohráva aj očakávanie, že druhá strana tak bude skôr reagovať, v lepšom prípade vecne a korektne. Sťažnosť je jednoducho 'na očiach' verejnosti."

SkryťVypnúť reklamu

Prečo majú ľudia potrebu napísať negatívnu reakciu, no s pozitívnymi reakciami sa ozývajú menej často, hoci takých môže byť viac?

„Je to logické, ak boli spokojní, nemajú potrebu sa o to podeliť s ostatnými. Naopak, nespokojní ľudia jednoducho využijú možnosť podať sťažnosť a je to pre nich aj určitý ventil. Podľa mojej mienky má podanie sťažnosti aj sociálny aspekt - solidaritu a nabádanie k opatrnosti pre ostatných. Nemožno však nikdy vylúčiť ani to, že ide o akési 'vybavovanie účtov' s agentúrou, či zamestnávateľom."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 608
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 850
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 954
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 853
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 791
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 759
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 685
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu