„S takýmto prípadom som sa vo svojej desaťročnej praxi nestretol. Je možné, že z dôvodu hospodárnosti konania rozhodnem aj bez jej výpovede,“ povedal včera sudca a manželku Františka Mojžiša už po niekoľkýkrát nechal predviesť políciou. Ďalším riešením by bolo prečítanie výpovede z prípravného konania, s tým však nesúhlasí prokuratúra ani obhajoba.
Aj keď predchádzajúce výsluchy svedkov sa skončili už v októbri minulého roku, výpoveď manželky poškodeného sa súdu nedarí zabezpečiť už od septembra. V kauze sa vystriedali traja prokurátori, ale ani po jeden a pol roku nie je uzavretá.
Obhajca Júliusa G. Ján Gereg tvrdí, že ide o umelú obštrukciu. „Svedkovia si takýmto správaním, a to nielen v tomto prípade, vykoledujú zákonnú úpravu smerujúcu k možnosti zadržania svedka pre potreby konania,“ konštatoval Gereg.
Obžalovaný Július G. mal podľa obžaloby Mojžiša vydierať ešte v auguste 1997. Majiteľ Drukosu tvrdí, že v prospech skupiny Mikuláša Černáka. Július G. však vinu poprel. Pripustil, že v deň, ktorý uvádza Mojžiš, v Drukose skutočne bol, ale údajne rokoval o možnom lízingu na nákup zariadenia pre pivovar Urpín.
Kauza Drukos bola jednou z prvých na Slovensku, keď sa podnikateľ odvážil zverejniť vydieranie skupinou dlhodobo označovanou za podsvetie. Dnes tvrdí, že štát nie je schopný ho ochrániť. Krátko po tom, čo Mojžiš trestný čin oznámil polícii, previedol podiely svojej firmy na katolícku cirkev, dokonca sa v obave o život aj s rodinou skrýval na neznámom mieste v zahraničí. (wm)