Vnútro zarába na detektore lži

BRATISLAVA – Firmy, ktoré posielajú svojich zamestnancov na detektor lži, postupujú protiprávne. „Zamestnávateľ môže od zamestnanca žiadať len informácie, ktoré súvisia s jeho prácou. Vyšetrenie na detektore mu navrhnúť nemôže,“ hovorí pracovníčka


FOTO - ARCHÍV



BRATISLAVA – Firmy, ktoré posielajú svojich zamestnancov na detektor lži, postupujú protiprávne. „Zamestnávateľ môže od zamestnanca žiadať len informácie, ktoré súvisia s jeho prácou. Vyšetrenie na detektore mu navrhnúť nemôže,“ hovorí pracovníčka ministerstva práce.

Expert na ústavné právo Ján Drgonec tvrdí, že ak by sa akýkoľvek zamestnanec vzbúril a obrátil sa na Ústavný súd, určite by vyhral: „Zrejme to firmy robia na báze fingovanej dobrovoľnosti, akože s tým uchádzač súhlasí. Určite to nie je čisté.“ Drgonec predpokladá, že o takéto služby žiadajú hlavne bezpečnostné firmy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prikázať skúšku na detektore môže len osobitný zákon, ako je to napríklad u niektorých pracovníkov Národného bezpečnostného úradu, Slovenskej informačnej služby alebo inšpekcie ministerstva vnútra.

V rezorte ministerstva vnútra robí skúšky na detektore lži len Kriminalisticko-expertízny ústav v Pezinku. Psychofyziológ Miroslav Matejík potvrdil, že skúšky robia aj pre súkromné firmy. Nechcel ich však menovať. Svoj detektor má aj SIS.

Drgonec považuje za škandalózne, že polícia si detektorom privyrába: „Neprichádza do úvahy z hľadiska platného práva, aby si štátny orgán privyrábal tým, že niekomu poskytne takýto súkromný servis.“ Minister vnútra Ivan Šimko povedal, že si takúto informáciu preverí.

Ján Bazovský z tlačového oddelenia ministerstva hovorí, že na detektor netreba žiadnu licenciu. Prístroje sa však líšia kvalitou. Policajti majú podľa Bazovského prístroj za päť miliónov. Vlastniť detektor vraj môže hocikto: „Firmy to normálne ponúkajú, my sme ho doviezli zo zahraničia.“

SkryťVypnúť reklamu

Bazovský skúšku zamestancov nepovažuje za porušenie zákona, pretože prehliadka na detektore je dobrovoľná. Za väčší zásah do súkromia považuje, ak ich firma skryto sleduje. Doteraz sa nestretol s tým, že by súkromná bezpečnostná služba ponúkala skúšky na detektore.

Skúšku na detektore lži však klientom ponúka aj súkromná bezpečnostná služba bývalého prvého policajného viceprezidenta Imricha Angyala. Ten povedal, že detektor nevlastní, skúšky na ňom iba sprostredkúva. Na otázku kde, odpovedal, že to je jeho obchodné tajomstvo. Vylúčil, že by to bolo na polícii.

Aj Matejík tvrdí, že Angyalova firma Kriminalisticko-expertízny ústav nikdy o takúto službu nepožiadala. Začudoval sa ale, že takéto skúšky ponúka aj niekto iný. Pracovníkov ústavu školili Američania, ktorí im vydali licenciu. Školenie stojí približne toľko ako samotný prístroj a trvá okolo 450 hodín.

SkryťVypnúť reklamu

Firmy bežne na internete ponúkajú hlasový analyzátor, ktorý stojí okolo dvadsaťtisíc. Podľa Matejíka je jeho úspešnosť 50–60 percent: „Je to, ako keby som sa vám pozrel do očí a povedal, že klamete.“ Na získanie certifikátu pri detektore musí byť jeho úspešnosť aspoň 90-percentná.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 200
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 868
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 750
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 671
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 3 940
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 915
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 724
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 456
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu