
Štátna pokladnica bude informačný systém, ktorý sprehľadní peňažné toky štátu a ušetrí tak desiatky miliónov korún ročne. Vybudovanie systému bude stáť miliardu korún a to úradníkov láka ku korupcii. Kvôli nej pokladnicu nevybudujeme načas. ILUSTRAČNÉ FOTO - SME
BRATISLAVA - Tender na dodávku štátnej pokladnice na seba púta stále väčšiu pozornosť. Úrad verejného obstarávania včera kvôli pochybnostiam navštívili niektorí poslanci, kritický hlas zaznel zo slovenskej pobočky Transparency International a jeden z účastníkov tendra sa cíti diskriminovaný a chce využiť medzinárodné právo. Výsledkom je, že sa štátna pokladnica pravdepodobne nerozbehne v plánovanom termíne.
Tender ako seriál
Súťaž, v ktorej ide o štátnu zákazku za miliardu korún, prebehla už päťkrát. Štvornásobným víťazom bol Hewlett Packard a porazeným Siemens Business Services. Siemens štyrikrát podal voči súťaži námietky a Úrad verejného obstarávania mu štyrikrát vyhovel.
Od začiatku tendra bolo rozhodovanie o súťaži a aj rozhodovanie úradu o námietkach spojené s podozreniami z korupcie a minister financií kvôli tomu vymenil súťažnú komisiu. „Nová komisia vylúčila Siemens zo súťaže. Jeho ponuka neobsahovala záručnú listinu banky,“ informoval SME hovorca ministerstva financií Peter Papanek. Siemens to považoval za nezákonné a úrad verejného obstarávania uznal oprávnenosť jeho výhrad. Súťaž tak bude mať rekordné šieste pokračovanie.
Komisia bola podľa Papanka zložená z odborníkov a nie je dôvod obávať sa vplyvu korupcie. To isté tvrdí aj úrad o svojej komisii. „Našu komisiu tvorili riaditelia odborov a ja nemám dôvod im neveriť,“ konštatoval podpredseda úradu Rudolf Kulman.
Všetci nespokojní
Ministerstvo financií viackrát kritizovalo úrad, ktorý odmietal uznať výsledky tendra. „Aj tento krát nás rozhodnutie úradu prekvapilo,“ povedal Papanek. Emília Sičáková z Transparency International Slovenska charakterizovala tender ako „vzájomné prehadzovanie loptičky“. „Domnievame sa, že už je načase posunúť prípad ďalej - nech sa na to pozrie súd,“ myslí si Sičáková.
Nespokojní je aj neuznaný víťaz tendra. „Právne analýzy, ktoré máme vypracované nezávislými inštitúciami, potvrdzujú, že sme v tendri diskriminovaní,“ vyhlásil šéf Hewlett Packard Milan Prypoň. Firma bude považovať za protiprávne, ak po niekoľkých víťazstvách nebude môcť vybudovať štátnu pokladnicu. „Hodláme si toto právo vydobyť i na medzinárodných inštitúciách, pokiaľ právny systém Slovenska na to nebude stačiť“.
Kvalitu legislatívy spochybnila aj Sičáková. „Je veľmi kontroverzné, že v prípade, keď je podozrenie z korupcie, Slovensko nemá taký právny systém, aby sa tender zastavil, alebo sa spravili iné, radikálnejšie zmeny“.
Šéf Hewlett Packard nechcel otvorene hodnotiť postup úradu verejného obstarávania, ale spochybnil postoj svojho konkurenta. „Je smutné, že niektoré firmy sa namiesto sústredenia na rast nových obchodných aktivít sústreďujú na marenie výsledku firiem, ktorým neboli schopné transparentne konkurovať.“
Siemens obvinenia z korupcie odmieta: „Naďalej ich odmietame, tak, ako sme to už niekoľkokrát deklarovali,“ tvrdí Katarína Porubská z marketingu firmy. „Úrad opäť potvrdil, že postup obstarávateľa v tomto tendri nebol v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní,“ doplnila.