
Zamestnanci PPS Detva spestrili park pred úradom vlády protestnými vlajočkami. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Piskot si od nich vyslúžila aj nórska ministerka obrany, ktorú vládna kolóna práve privážala na stretnutie s premiérom. Pri jej odchode už odborári vedeli o koho ide a na rozlúčku jej zakývali.
Zamestnanci krachujúcich strojární nedostali už tri mesiace mzdu, stále však do práce musia chodiť, ak o ňu nechcú prísť. „Mnohí z nás do Detvy dochádzajú, denne ich cesta stojí aj viac ako 100 korún, ale z čoho si ju majú platiť, keď nemajú peniaze,“ pýtali sa najčastejšie rozhorčení ľudia, ktorí nevedeli pochopiť, kam zmizli peniaze z ich podniku. „Vyrábame napríklad pre Volvo. Tovar im odovzdáme, oni zaplatia, ale peniaze v podniku nie sú,“ tvrdil jeden z odborárov.
Protestujúcich podporil aj primátor Detvy Ján Šufliarský: „Ak strojárne padnú, v meste bude 35-percentná nezamestnanosť“.
Odborársky predák Emil Machyna, ktorého privítal výkrik „Emil na hrad“, označil za najväčších vinníkov manažment s majiteľmi a potom vládu. „Sľubov politikov už bolo dosť. Jeden sľuboval stotisíc pracovných miest, druhý dvojnásobné platy, tretí poriadok. Je už načase, aby ich aj splnili,“ vyhlásil Machyna, ktorý sa spýtal, či by nebolo lepšie, keby naši odborári bojovali za svoje práva rovnako ako v Taliansku.
Ľudia sa dožadovali stretnutia s premiérom a ministrom hospodárstva, ten však medzi nich neprišiel, pretože nemá rád mítingové reči a nechce, aby si o ňom mysleli, že iba rozdáva sľuby pred voľbami. Prisľúbil však, že budúci týždeň do Detvy príde osobne. „Politik, ktorý sa bojí ísť medzi voličov, si nezaslúži ich dôveru,“ povedal Machyna.
Delegácia odborárov sa u ministra dozvedela, že by v najbližšej dobe malo do podniku prísť 15 miliónov korún, časť ktorých by sa mala použiť na výplaty. Minister prisľúbil, že vyvinie tlak na DMD Holding, aby sa ľuďom vyplatili peniaze a aby súdy konali rýchlo a čím skôr sa začal konkurz. (rp)