Šikmá veža v Pise sa pripravuje na nových návštevníkov. Ak bude všetko v poriadku, prvé nohy turistov vkročia na jej schody už v polovici júna. Vedcom a technikom pod vedením Michela Jamiolkowského, geofyzika poľského pôvodu, sa podarilo vyrovnať sklon veže o 33 centimetrov a v priebehu prvých dvoch mesiacov tohto roku ho vraj znížia o ďalších päť centimetrov, celkovo teda o pol stupňa. Veža sa tak vráti do stabilnej polohy, v ktorej bola v 17. a 18. storočí.
Šikmá veža v Pise je na Piazza dei Miracoli - Námestí zázrakov. Stavať ju začal v roku 1173 Bonanno Pisano. Veža sa začala nakláňať už pri stavbe. Preto práce na nej prerušili a obnovil ich až v roku 1275 Giovanni di Simone. Dokončili ju o sto rokov neskôr a vtedy sklon dosahoval 143 centimetrov. Tento odklon využil aj slávny miestny rodák Galileo Galilei, ktorý na veži vo výške 54 metrov robil svoje experimenty s gravitáciou Zeme.
Obavy zo zrútenia sú teda staré ako veža sama. Geológovia sa domnievali, že šikmá veža sa nezrútila iba preto, že more sa v priebehu rokov od nej vzdialilo a pôda pod ňou stvrdla. Pisa je dnes vnútrozemským mestom a ako námorný prístav ju vystriedalo neďaleké Livorno. Sklon sa začal zväčšovať až v dvadsiatom storočí. V roku 1993, keď dosiahol takmer štyri a pol metra, vežu pre verejnosť uzavreli.
Záchranné operácie mali dve fázy: veža najskôr dostala „traky“, teda 103 metrov dlhé oceľové laná, ktoré ju držali, kým technici pracovali pri jej základoch. Potom ju napojili na železobetónový prstenec, ktorý zaisťuje pevnosť jej jadra. „Dnes môžeme s istotou povedať, že veža je zachránená,“ vyhlasuje profesor Jamiolkowski.
Experti sú opatrní - pozvali niekoľko medzinárodných tímov na kontrolu. Starosta mesta Paolo Fontanelli povedal, že ak bude všetko v poriadku, 16. júna, na sviatok miestneho patróna San Ranieriho, sprístupní vežu verejnosti. V predvečer osláv na nej podľa tradície, ktorá sa začala praktizovať v roku 1688, rozsvietia tisíce olejových a voskových svetielok.
GIUSEPPE TURANI
(Autor je redaktor talianskeho denníka La Repubblica)