BRATISLAVA - Do konca apríla tohto roka zvolajú akcionári Slovenských elektrární mimoriadne valné zhromaždenie, ktoré má odsúhlasiť prvé kroky v transformácii podniku. Už k prvému máju by mala vzniknúť nová spoločnosť s názvom Slovenská prenosová. Tá by mala byť aj naďalej 100-percentne kontrolovaná štátom.
Ostatné časti elektrární, teda rozvodné závody ZSE, SSE a VSE, ako i teplárne, vytvoria tzv. malé elektrárne. O ich ďalšom osude rozhodne vláda spolu s privatizačným poradcom.
Akcionári majú rozhodnúť aj o vytvorení novej telekomunikačnej spoločnosti Energotel, ktorej vznik už odsúhlasili ekonomickí ministri, a na jednom z najbližších rokovaní ho má schvaľovať vláda.
Ako uviedol minister hospodárstva Ľubomír Harach, určité rozpory sú ešte s ministerstvom školstva, ktoré má iný názor na zabezpečenie telekomunikačných služieb pre potreby štátnej správy. „S ministrom školstva sa opäť stretneme v utorok a predpokladám, že tieto rozpory doriešime,“ uviedol Harach.
Na príprave transformácie elektrární pracujú dve expertné skupiny. Prvú, ktorá sa zaoberá vytvorením Slovenskej prenosovej, vedie bývalý riaditeľ SE a exminister hospodárstva Karol Česnek. Vedúcim druhej skupiny, zameranej na vyčlenenie teplární, je Ján Ferenci, riaditeľ košickej teplárne. V prípade teplární sa ráta s bezodplatným prevodom 49 percent akcií na obce a mestá.
Manažment elektrární v súčasnosti rokuje s konzorciom veriteľských bánk vedeným Bank of America o možnostiach riešenia vysokého úverového zaťaženia podniku. Zároveň prebiehajú rokovania o úvere od Svetovej banky. Podľa Haracha ide o sumu 200 miliónov dolárov na financovanie reštrukturalizácie podniku. Podmienky poskytnutia úveru by mali byť výrazne výhodnejšie, ako to bolo napríklad v prípade financovania Jadrovej elektrárne Mochovce. Vláda v minulom roku elektrárňam pomohla pri splácaní záväzkov z obchodného styku voči Sociálnej poisťovni a ďalším fondom štátnou zárukou vo výške 7,1 miliardy korún.
TOMÁŠ KURTANSKÝ