Aké chyby robia zamestnávatelia najčastejšie:
1. Sú príliš rýchli
Priateľka pracovala pre malú, ale expandujúcu firmu. U mnohých spoločností tejto veľkosti sa priemerný výkon väčšinou toleroval v mene kolegiality. Keď priateľku povýšili, uvedomila si, že vedúci distribúcie nezvláda čoraz náročnejšiu logistiku. Keď volal dôležitý zákazník a sťažoval sa, že jeho zásielka sa o týždeň omeškala, rozhodla sa, že ho prepustí. Pre mnohých však bolo jej rozhodnutie prekvapením a mali pocit, že konala bez primeraného varovania.
2. Nie sú dosť úprimní a otvorení
Zamestnankyňa nedokáže dosiahnuť kvóty predaja, hoci sa snaží. Vždy, keď sa jej pokúšate povedať, aké zlé výkony podáva, je taká veselá, že negatívne pocity potlačíte a skryjete za neurčité posolstvo. Situácia vyvrcholí, keď niečo pokazí a vy ju impulzívne vyhodíte. Šokovaná vám pripomenie všetku pozitívnu spätnú väzbu od vás za celé roky. Odíde nahnevaná a zatrpknutá.
3. Trvá im to pridlho
K tretej chybe dochádza, keď sa prepúšťa príliš pomaly. Všetci vedia, že dotyčná osoba má byť prepustená, vrátane nej, ale šéf čaká pridlho, kým „stisne spúšť". Niekedy necháva vo vyčkávacej situácii manažér zamestnanca dlho, aby jeho kolegovia pochopili nevyhnutnosť osudového rozhodnutia.
Naše ponaučenie:
1. Žiadne prekvapenia
Prehľadný proces hodnotenia výkonov informuje a pripravuje ľudí na to, že nepodávajú najlepší výkon a môžu byť za to potrestaní. Namiesto nepochopenia sa pri dobrom hodnotení často nájde vzájomné pochopenie, že je načase odísť.
V niektorých prípadoch môže trvať dlho, kým človek aj jeho kolegovia pochopia, že je načase odísť, no pri čiastkových hodnoteniach určite prebehlo viacero úprimných rozhovorov o výkone a o profesionálnych cieľoch. O možnosti rozlúčenia sa vtedy ešte nehovorilo konkrétne, ale otvorene a úprimne.
2. Minimalizujte poníženie
Pre šéfa znamená nakoniec oznámiť zlú správu nepochybnú úľavu: „Je to za mnou." Zamestnanec je však zrejme dosť naštvaný. Na druhý deň a až do jeho odchodu sa musí šéf presvedčiť, že sa necíti ako vyhnanec v leprovej kolónii.
Povzbuďte jeho sebavedomie. Dajte mu najavo, že niekde naňho čaká dobrá práca, ktorá sa lepšie hodí na jeho schopnosti. Možno mu ju dokonca pomôžete nájsť .
Prepúšťanie je smutnou skutočnosťou podnikania a obchodu. Ak ho však zvládate správne, môže byť pre zúčastnených aspoň znesiteľné. Keď je načase niekoho prepustiť, urobte to správne. Bez prekvapení. Bez ponižovania.
New York Times Syndicate začal koncom roka 2005 týždenne uverejňovať otázky čitateľov a odpovede Jacka a Suzy Welchovcov. Otázky sa posielajú na adresu Winning@nytimes.com. Najzaujímavejšie z nich sa dostávajú na stránky New York Times. Denník SME ich prináša v pravidelnom seriáli.