Podľa prieskumu zverejneného v denníku Le Parisien takmer jeden z dvoch (46 percent) Francúzov nevie, koho bude voliť, a 30 percent nevie, či vôbec pôjde voliť. Keďže nedeľňajšie prvé kolo prezidentských volieb sa koná presne uprostred dvojtýždňových školských prázdnin a vybavovanie povolenia voliť inde ako v mieste trvalého bydliska je veľmi zložité, percento tých, ktorí sa na voľbách nezúčastnia, bude možno ešte vyššie.
Francúzske denníky už teraz analyzujú príčiny veľkého nezáujmu a frustrácie voličov - Libération hovorí dokonca o „strate prestíže politiky“.
K malému záujmu Francúzov o prvé kolo volieb prispieva aj to, že dvoch víťazov už ohlásili a mnohí z tých, čo by chceli svojím hlasom posilniť šance odchádzajúceho prezidenta Jacqua Chiraca (Združenie pre republiku) alebo premiéra Lionela Jospina (Socialistická strana) pôjdu k urnám vyjadriť svoj názor až v druhom kole 5. mája. V ňom sa vo veľmi tesnom súboji rozhodne o budúcom prezidentovi.
Posledné prieskumy podľa Libération ukazujú, že Chirac bude mať v prvom kole o niečo viac - 19,5 percenta hlasov, Jospin 18. Štvrtina Francúzov si spomedzi šestnástich kandidátov vybrala extrémy - dvoch kandidátov ultrapravice - Jeana-Marieho Le Pena 14 percent voličov, Bruna Mégreta 2,5. Za vzostup pravice vraj môžu hlavní kandidáti sami, pretože urobili z bezpečnosti hlavnú tému kampane. Vzostup ľavicových extrémistov, ktorí tiež pred voľbami prorokujú, zase vysvetľuje odklon socialistov doprava.
V posledných dňoch kampane Chirac veľmi ostro útočil na socialistický projekt ako „zastaraný kultúrou, autoritatívny metódami a neschopný akcie“. Jospin, ktorý začal vo februári svoju kampaň tvrdením, že nebude socialistickým prezidentom, sa k jej koncu opäť vrátil viac doľava, aby oslovil voličov citlivých na sociálne otázky.
Ďalším dôvodom malého záujmu o voľby je banalizácia úlohy prezidenta. Len 21 percent Francúzov si myslí, že prezident najviac ovplyvní budúci spôsob vládnutia, podľa 65 percent je to parlamentná väčšina.
Hlasovanie môže skomplikovať aj štrajk poštových zamestnancov, ktorí roznášajú volebné programy všetkých kandidátov. Obálka so šestnástimi materiálmi je vraj veľmi ťažká, a preto žiadajú extra odmeny.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ, Paríž