Betlehem 21. apríla (TASR) - Jeho smrť ohlásili 2. apríla v zmätku, ktorý spôsobili izraelské tanky vtrhnuvšie do Betlehema. O niekoľko hodín bol vzkriesený: Jacques Amateis prináša horko-sladký pohľad na čudnú vojnu, ktorá odvtedy prebieha v meste.
"Ja som ten kňaz, ktorý bol zabitý," predstavuje sa so smiechom tento 62-ročný saleziánsky kňaz pôvodom z talianskeho Piemontu.
V noci z 1. na 2. apríla, keď sa tanky blížili k Betlehemu na západnom brehu Jordánu, bol Amateis spolu so siedmimi rádovými sestrami v cirkevnom dome Panny Márie neďaleko Baziliky Narodenia Pána.
"V ten deň ráno asi 30 ozbrojených Palestínčanov vstúpilo do domu. V skutočnosti nám ani nedali na výber," usmieva sa Amateis. "Je to strategická pozícia a oni ju obsadzujú. Taká je vojna," dodáva s pokrčením pliec duchovný, ktorý bol v roku 1976 zranený vo vojne v Libanone.
Natlačení ako sardinky v jednej miestnosti domu, pod hlavňami izraelských tankov, začína týchto sedem kresťanov spolunažívať s Palestínčanmi. "Bohužiaľ, mali sme jedného mŕtveho," pokračuje duchovný, "jeden z Palestínčanov vyšiel na terasu a hneď ho zastrelili".
Mníšky sa báli. Do Svätej zeme prišli z Talianska, USA a Indie iba v januári, na vojnové podmienky neboli vôbec pripravené. "Modlili sme sa a pripravovali sme pre všetkých ryžu," spomína matka predstavená, sestra Tereza.
"Veľmi sme sa báli, ale Palestínčania sa k nám spávali milo. Sú takí zúfalí," dopĺňa ďalšia mníška.
O niekoľko hodín neskôr jeden z bojovníkov vyhľadal pátra Amateisa a povedal mu, že palestínska televízia informovala o smrti kňaza v bojoch v Betleheme.
"Zavolal som na apoštolskú nunciatúru a tam mi povedali, že som bol vlastne mŕtvy," hovorí a - vôbec nie naivne - dodáva: "Myslím si, že to bola len otázka propagandy, v časoch vojny je to bežná prax."
Na druhý deň Palestínčania "odišli na prieskum" a kňaza aj s mníškami mohli z domu Panny Márie evakuovať.
Z terasy saleziánskej technickej školy sa Amateis kochá pohľadom na Baziliku Narodenia Pána, kde je od 2. apríla stále zadržiavaných 200 Palestínčanov spolu s 30 duchovnými. "Kňazi aj bojovníci sú na jednej lodi," hovorí s úsmevom.
Bola okupácia baziliky cieľom? "Viete, určite si hovorili: narodenie Ježiša Krista, pápež, to upúta pozornosť. Ale skôr sa to obrátilo proti nim," uvažuje nahlas.
"Modlíme sa za šťastný koniec, aby kostol nebol znesvätený a všetci z toho vyviazli živí a zdraví," dopĺňa sestra Tereza.
V súčasnosti izraelskou armádou obkľúčená Bazilika Narodenia Pána je postavená okolo jaskyne, v ktorej sa podľa kresťanskej tradície narodil Ježiš Kristus.