STARÁ TURÁ – Okolo 250 odborárov zablokovalo v piatok vstup do areálu Chirany v Starej Turej. Zabránili tak zástupcom spoločnosti Oryx odviezť z Chirany Injecta stroje, ktoré firma získala v marci v dražbe po daňovej exekúcii. „Nespochybňujeme vaše vlastnícke vzťahy, ale nedovolíme vám, aby ste zastavili výrobu. Obávame sa, že 650 ľudí príde o prácu a vznikne tu hladová dolina,“ povedal zástupcom spoločnosti Oryx odborový predák Chirany Ján Stískal.
Ako však varoval predseda predstavenstva Oryxu, a. s., Roman Matějíček, samotnej Chirane Injecta hrozí zastavenie výroby. Podniká v cudzích výrobných priestoroch patriacich spoločnosti ST-IB a vyrába na strojoch, ktoré sčasti vlastní firma ST-A, materská spoločnosť Chirany Injecta, a sčasti Oryx. Firma ST-IB je vnučkou Istrobanky. Chirana Injecta odmietla podľa R. Matějíčka uzatvoriť nájomné zmluvy na 350 strojov patriacich firme Oryx a vyrába na nich už tretí mesiac zadarmo. Navyše o týždeň budú splatné zmenky v hodnote 150 mil. Sk, ktoré Chirana Injecta získala cez skrachovanú Slovenskú kreditnú banku.
„Sú to zabezpečovacie zmenky, ktoré Chirana Injecta nakúpila pred rokom. Z celkového objemu 140 mil. Sk bolo 44 mil. Sk zakúpených od fyzických osôb. Sme pripravení na úhradu týchto dlhov. Postup Oryxu považujem za nátlakovú akciu v čase, keď sa majú schvaľovať predbežné dohody medzi ST-A a ST-IB,“ povedal zástupca spoločnosti ST-A a riaditeľ Chirany Injecta Ján Michalec. Podľa neho by sa mali obe spoločnosti dohodnúť spolu s Oryxom na urovnaní sporov a pokračovaní výroby.
Podľa R. Matějíčka však ST-A ani ST-IB nereagovali na ich ponuky odkúpiť výrobné kapacity. Oryx pritom nechce odkúpiť celú Chiranu Injecta vzhľadom na zlú ekonomickú situáciu, ale získať jej know-how. (sita)