„A to, samozrejme, nie je všetko. Teraz bude nasledovať výrazné znižovanie korporátnych výdavkov, čo spôsobí malátnosť celého systému,“ komentujú situáciu analytici britskej agentúry BBC News. Pod oslabnutie americkej podnikovej sféry sa výrazne podpísali okrem vysokých cien energií aj neustále sa zvyšujúce ceny „pracovníkov“ kombinované s pomalým rastom ekonomiky a produktivity práce.
Ako teda vyzerajú čísla? Za obdobie január až marec klesli zisky amerických korporácií v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku o ohromujúcich 43 percent. Taký pokles nepamätá americká ekonomika za uplynulých desať rokov.
Podľa analytikov z Wall Street však nemohla čakať nič iné. „Stále rastúce náklady a znižujúce sa ceny zvierali ekonomickú realitu už niekoľko rokov.“
Nepochybne lepším zrkadlom zdravotného stavu americkej ekonomiky sa ukazuje trh cenných papierov. Ten upozorňoval na pokles už viac ako jeden rok. „Mohli sme jasne vidieť, že ceny akcií dosiahli svoj vrchol na jar minulého roku,“ povedal pre BBC News hlavný ekonóm Royal bank of Scotland Ram Bhagavatula.
„Výkazy príjmov ukazovali skutočný kolaps až v poslednom kvartáli minulého a v prvom kvartáli tohto roku. Toto oneskorenie za akciovým trhom si vysvetľujem tým, že mnohí analytici očakávali, že ak sa bude zlepšovať celá americká ekonomika, bude rásť aj profit firemnej sféry. Efekt padajúcich cien akcií spolu s vyššími úrokovými mierami, ktoré zaviedla americká centrálna banka počas minulej jari, jednoducho potrebujú určitý čas, kým sa prejavia v širšej ekonomike,“ pokračoval Bhagavatula.
Obavy z nízkej ziskovosti už vyjadrila aj americká centrálna banka, ktorá takisto varuje pred vplyvom na spomalenie rastu celej ekonomiky.
„Americká ekonomika potrebuje trocha viac času na získanie dôvery. To je vážny problém,“ konštatoval hlavný ekonóm Standard & Poors New York David Blitzer.
TOMÁŠ KUČA