BERLÍN - Necelých osem mesiacov pred zavedením eura ako hotovostného platidla zaznamenali nemeckí kriminalisti enormné množstvo falošných mariek. Vysvetľujú si to tým, že chystaný zánik národných mien v západnej eurozóne koncom roka sa ešte pokúšajú využiť falšovatelia, ale aj iní zločinci. „Signály sú jednoznačné,“ tvrdí berlínsky policajný prezident Hagen Saberschinsky. V prvom štvrťroku tohto roku vyšetrovatelia v hlavnom meste zaznamenali 821 deliktov s falošnými peniazmi, zatiaľ čo v rovnakom období minulého roku 420.
Mníchovský denník Münchner Merkur s odvolaním sa na krajinský kriminálny úrad v Bavorsku uviedol, že v tejto najväčšej spolkovej krajine boli za prvé tri mesiace roka stiahnuté z obehu falošné bankovky v 2400 prípadoch. „Bankovky sú pritom tak dobre sfalšované, že sa dajú len ťažko odlíšiť od skutočných,“ hovorí vedúci oddelenia organizovanej kriminality berlínskeho policajného riaditeľstva Uwe Schmidt. V obchodoch niektoré falzifikáty dokonca obstáli pod testovacími lampami s ultrafialovým žiarením.
Podľa denníka Bild vyhlásil Zväz nemeckého maloobchodu regulárny poplach a pripravuje sa na prílev falošného obeživa inštaláciou internetového varovného systému. Všetky obchody budú varované prostredníctvom elektronickej pošty, len čo sa objavia falošné bankovky.
S blížiacim sa eurom úrady desia aj iné formy kriminality. Stále viac podvodníkov navštevuje doma starších ľudí a ponúka im výmenu milovanej marky za spoľahlivé zahraničné meny, čím sa údajne zabezpečia pred „nestabilným“ eurom. Policajti sa obávajú, že si starých ľudí vyhliadnu aj zlodeji, a radia čo najrýchlejšie previesť starú hotovosť spod vankúšov do bánk.
Zvláštny problém predstavuje zhruba 80 miliárd mariek, čo je zhruba 30 percent celkového obeživa, ktoré je podľa odhadov emisnej banky v hotovosti v zahraničí. Kriminalisti predpokladajú, že veľká časť pochádza z nekalej činnosti. Schmidt počíta s tým, že v budúcich mesiacoch sa kuriéri budú snažiť v malých objemoch previesť peniaze do Nemecka a zameniť.
Policajné zbory žiadajú, aby sa v čase prechodu na euro zastavili jadrové transporty v krajine. Pri tých posledných čelili odporcom jadrovej energetiky tisícky strážcov poriadku. Takto viazané sily by v čase zvýšenej prepravy peňazí síce prišli vhod zločincom, ale štátu by sa nemuseli vyplatiť. (čtk)