BRATISLAVA – Podľa Centrálnej evidencie chovu koní v Topoľčiankach je na Slovensku približne šesťtisíc koní. Presná evidencia neexistuje, niektoré odhady sa pohybujú aj okolo deväťtisíc kusov. Podľa štrukturálneho cenzusu fariem, ktorý robil Štatistický úrad, je ich iba 3885. Čísla o počtoch sa teda veľmi líšia.
Isté je, že v roku 1938 bolo na Slovensku 256-tisíc koní, po vojne okolo 200-tisíc, v roku 1965 len 86-tisíc, v roku 1977 už len 29-tisíc, v roku 1990 asi 15-tisíc.
Zväz chovateľov koní eviduje jedenásť plemien – od najmenších poníkov po najťažšie chladnokrvníky belgického a norického typu.
Mnoho koní nie je registrovaných. Na Slovensku nie sú len dostihové a parkúrové kone, ale aj tzv. westernové, ťažné, drezúrové, klusáky. Vlastnia ich družstvá, zopár domácich chovateľov a najmä žrebčíny. V posledných rokoch najmä v okolí Bratislavy vyrástlo niekoľko väčších súkromných stajní.
Od roku 2003 by podľa noriem Európskej únie aj u nás mali byť tzv. pasy koní a registrované budú musieť byť všetky kone na Slovensku. Najväčší chov koní je v Národnom žrebčíne Topoľčianky, kde ich je asi 550. Najväčší chov anglických plnokrvníkov je v záhoráckej obci Kuchyňa, kde s chovom začali len pred šiestimi rokmi. (rf)