l prvé miesto Ikar a najúspešnejším vlaňajším slovenským debutom je Zdedená dedina Rastislava Boroša.
Myšlienka vzniku Svetového dňa knihy a autorských práv vznikla v Katalánsku, ujala sa jej Organizácia Spojených národov pre kultúru, vedu a vzdelávanie UNESCO a dobrým dôvodom pre voľbu tohto dátumu bol fakt, že v rovnaký deň - 23. apríla 1616 zomreli Miguel de Cervantes Saavedra, William Shakespeare a Inca Garcilaso de la Vega.
K dnešnému sviatku knihy sa viažu aj dve bratislavského výstavy - o 15.00 h otvárajú v Medzinárodnom dome umenia pre deti Bibiana expozíciu Najkrajšie knihy Slovenska 2001 a o dve hodiny neskôr v Eszterházyho paláci SNG výstavu Najkrajšie české knihy na prelome tisícročia.
Tak ako fotografia prežila nástup filmu, a ten zas odolal presile televízie, zostáva aj kniha v čase internetu nenahraditeľným kultúrnym i vzdelávacím fenoménom a nositeľom tradičných hodnôt ľudskej civilizácie. Svedčí o tom aj množstvo ankiet, súťaží a cien, hoci ich rôznorodý charakter, niekedy rozkolísaná úroveň a v neposlednom rade aj ich značný počet pôsobia občas zdanlivo kontraproduktívne.
Dnešný laureát Pavel Vilikovský, ktorý, napriek tomu, že so zbieraním cien má bohaté skúsenosti, nepatrí k tým, ktorý by ich význam preceňoval. No určite nepochybuje o ich užitočnosti pre propagáciu literatúry, obzvlášť na Slovensku. „Verejnosť by si možno inak ani neuvedomila, že tu existuje nejaká slovenská literatúra. Ba dokonca si pomyslí, že tá literatúra má aj význam, keď dostáva ceny,“ myslí si Pavel Vilikovský.
(ba)