K tejto problematike zaujal predčasom v rádiožurnáli rakúskeho rozhlasu jednoznačné stanovisko i rakúsky spolkový kancelár Dr. Wolfgang Schüssel: „Držíme sa vládnej dohody. Tu kvóta predstavuje absolútne maximum.“ Rakúske hospodárstvo už niekoľko mesiacov požaduje zvýšenie kvóty pre zahraničné pracovné sily v oblasti IT. Toto želanie Schüssel svojím vyjadrením však jednoznačne zamietol. Je však toho názoru, že by sa rakúske hospodárstvo radšej malo pokúsiť podľa zákonov Európske únie úplne legálne prilákať informatikov z ostatných štátov Európskej Únie (napr. z Portugalska, Fínska alebo Grécka). Ostáva len vyčkať, ako rakúske hospodárstvo na takýto postoj spolkového kancelára zareaguje.
Ako informoval rakúsky denník Kurier, si však Friedrich Bock z rakúskej asociácie Arbeitsgemeinschaft Informationsgesellschaft (asociácia viacerých významných spoločností z oblasti IT) myslí, že na rakúskom IT-trhu bude v nasledujúcej dobe chýbať ročne približne 10.000 odborníkov. Nedá sa preto očakávať, že sa zástupcovia rakúskeho hospodárstva nechajú Schüsselovým vyjadrením odradiť, je skôr pravdepodobnejšie, že sa rakúske firmy budú s podporou prezidenta Rakúskej hospodárskej komory, Dr. Christophom Leitlom, budú intenzívne pokúšať vytvoriť v Rakúsku pracovné príležitosti pre informatikov z krajín, ktoré nie sú členmi EU.
Vynaliezavo koná v prostredí silného nedostatku IT-expertov medzinárodná spoločnosť so sídlom koncernu v Rakúsku. Táto firma, ktorá je svojou dcérskou spoločnosťou na Slovensku zastúpená už od roku 1992, preberá zákazky od medzinárodných koncernov a na Slovensku zamestnáva slovenských IT-odborníkov. Slovenskí zamestnanci tieto zákazky, ktoré na informatikov kladú náročné požiadavky, realizujú. Ing. Miroslav Rentka, konateľ firmy Trenkwalder v Bratislave, vysvetľuje výhody tejto stratégie nasledovne: „S našimi špičkovými odborníkmi sme na Slovensku schopní splniť aj tie najnáročnejšie požiadavky medzinárodných koncernov. Naši odberatelia to vedia náležite oceniť a okrem toho súčasne profitujú z nižších mzdových nákladov v našej krajine. “
Dodatočne prináša tento model Slovensku i slovenským zamestnancom výhody, ktoré majú nemalý význam, rozvádza Rentka ďaľej: „Na jednej strane profituje z nášho modelu Slovenská republika, lebo nestráca vzdelaných odborníkov ich odchodom do zahraničia, pretože my im môžeme aj vo vlastnej krajine ponúknuť vysoko kvalifikované pracovné miesta. Na druhej strane je pracovníkom našej firmy príjemné, že nie sú nutení pri hľadaní dobrého pracovného miesta opustiť Slovensko. Zamestnanci našej spoločnosti, ktorí zväčša majú svojich príbuzných na Slovensku, sú so svojim pracoviskom na Slovensku naozaj spokojní, a sú radi, že nemusia kvôli práci zanechať svoju rodinu na Slovensku, alebo že sa nemusia s rodinou zabývavať v novom prostredí v zahraničí. “
Autor: Zuzana Kováčiková