
Nemecký minister financií Hans Eichel (vľavo) a kancelár Gerhard Schröder budú musieť rozmýšľať, ako vrátiť Nemecku povesť motora celej Európy. ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR
BRUSEL – Ekonomika Európy sa pomaly vracia do normálu posilňovaná dôverou investorov a novou nákupnou vlnou v obchodoch. Európska komisia predpovedá, že ekonomický rast krajín únie môže začať akcelerovať už v druhom polroku.
„Pre návrat k hospodárskemu rastu je kľúčová spotreba domácností,“ píše Európska komisia vo svojej jarnej správe. Odvoláva sa na štatistiku o tom, že ľudia začali znova míňať viac, čo tu nebolo od udalostí z 11. septembra. Aby nezostalo iba pri optimistických správach, komisia varuje, že nezamestnanosť – európsky problém číslo 1 – môže ešte vzrásť.
Podľa najpriaznivejších predpovedí rastu hrubého domáceho produktu by malo hospodárstvo eurozóny vzrásť o 1,4 percenta. Bude to pomalší ekonomický rast, ako bol priemer v celej druhej polovici 90. rokov. Vyhliadky na budúci rok sú už o niečo priaznivejšie. Európska komisia predpovedá eurozóne na rok 2003 rast HDP o 2,9 percenta.
Tento optimistický variant však stojí a padá na aktuálnych predpovediach rastu globálneho obchodu o 7 percent, čo je oveľa viac, ako hovoria očakávania na tento rok. Kombinácia masívneho záujmu v obchodoch a oživenia globálneho obchodu bude brániť boju proti inflácii.
Najchúlostivejší ekonomický problém starého kontinentu predstavuje Nemecko, ktoré sa prepadlo na pozíciu brzdy európskeho ekonomického rastu. Nezamestnanosť v najľudnatejšej krajine únie prekročila štyri milióny a najvýznamnejšie tak prispela k problémom celého svetadielu.
Európska komisia predpovedá, že priemerná miera nezamestnanosti v eurozóne vzrastie v priebehu tohto roka na 8,5 percenta. Budúci rok by mala zase klesnúť na 8,1 percenta. Vysoká nezamestnanosť v eurozóne, ktorá je už dvakrát vyššia ako v Británii alebo Spojených štátoch, hrá významnú úlohu v sérii volieb, ktorými tento rok žije celá Európa. Vrátane Francúzska a Nemecka.
(tv, bbc)
Prognózy ekonomického rastu
2002 2003
Maďarsko 3,5 4,5
Poľsko 1,4 3,2
Česko 3,4 3,9