
FOTO - SME
Prvý obchod môžete urobiť aj hneď na druhý deň po tom, ako sa rozhodnete, že vstúpite na medzinárodné trhy. Stačí podpísať zmluvy, poslať obchodníkovi peniaze, ktoré chcete premeniť na cenné papiere, pripojiť sa na internet a vyberať z desiatok tisícov akcií. Nemusíte byť žiadnym boháčom, dolná hranica vašej investície nie je nijako ohraničená.
Kto nechce hneď riskovať, môže vyskúšať najskôr investičnú hru. Organizuje ju RM-S Market a ďalšiu chystá aj Fio Slovakia, český prevádzkovateľ investičného servera.
S peniazmi na internet
So skutočnými peniazmi cez internet u nás obchoduje už niekoľko stoviek ľudí či spoločností. Internetové stránky firiem Fio Slovakia, RM-S Market - Finport a Bartolomei Finance sprístupňujú vyspelé trhy, na ktorých sa živo obchoduje, a poskytujú aj dostatok informácií, dôležitých pre investičné rozhodnutia. Obchodovať sa dnes dá na amerických a nemeckých trhoch, čoskoro aj na švajčiarskych a anglických. Otvárajú sa aj stredoeurópske burzy. K českej pribudne slovenská a poľská.
Investor musí počítať s poplatkami, ktoré si spoločnosti účtujú za kúpu, predaj a prevod peňazí. Fio Slovakia aj RM-S Market tvrdia, že na pokrytie týchto výdavkov stačí zarobiť jedno či dve percentá. Kedy začína byť investor ziskový, závisí vždy od veľkosti jeho obchodov. Na jednej zo spomínaných stránok sa onedlho objaví investičná kalkulačka, kde si investor bude môcť predbežne vypočítať svoj očakávaný zisk po zohľadnení nákladov. Poplatky za obchodovanie na internete sú však väčšinou nižšie, ako si účtujú za správu správcovské spoločnosti, ktoré majú podielové fondy zamerané na akcie. Trochu inak funguje Bartolomei Finance. Tam stačí vložiť časť ceny akcií a spoločnosť vlastne poskytuje úver, ďalšie poplatky preto už nepýta.
Bezpečnosť kontra riziko
Pred vložením peňazí si treba overiť, či má spoločnosť, ktorá investovanie cez internet sprostredkuje, licenciu obchodníka od Úradu pre finančný trh a devízovú licenciu od Národnej banky Slovenska. Úrad vykonáva nad licencovanými spoločnosťami dohľad. Znižuje tak riziko, že investor o peniaze príde. Kontroluje napríklad hospodárenie spoločnosti.
Napriek dozoru vlani skrachovala spoločnosť Online Investor Slovakia. Jej najväčším akcionárom totiž bola česká Private Investors, ktorá údajne za peniaze svojich klientov kúpila akcie a založila ich v jednej americkej firme. Slovenskí klienti prišli o milióny.
Bezpečnosť investícií však už v priebehu tohto roku vzrastie. Vznikne totiž Garančný fond investícií, ktorý bude klientov obchodníkov chrániť podobne, ako chráni Fond ochrany vkladov klientov bánk. Podmienkou ochrany bude nová licencia obchodníka, pretože po udelení nového povolenia, ktoré súvisí so zmenami v legislatíve, bude spoločnosť prispievať do fondu. Ak takýto obchodník skrachuje, väčšina jeho klientov bude mať nárok na náhradu investovaného majetku. Vyplácať sa bude 90 percent investície, najviac dvadsaťnásobok priemernej mesačnej mzdy. Zatiaľ požiadal o prelicencovanie len jediný obchodník. Ostatní majú čas ešte niekoľko mesiacov.
Ani pri investovaní na internete netreba zabúdať na pravidlo rozloženia rizika, teda nakúpiť akcie viacerých spoločností. Myslieť treba aj na zdanenie výnosov.