BRATISLAVA - Odhady vývoja ekonomiky Slovenska zverejnila po Európskej komisii ďalšia medzinárodná inštitúcia. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) vidí tento a budúci rok podobne ako únia: čaká nás rýchlejší rast ekonomiky a mierne zlepšovanie v ostatných oblastiach. Varuje však pred optimizmom - ekonomiku ohrozuje podľa OECD vývoj verejných financií a bežného účtu platobnej bilancie.
Organizácia vo svojej správe upozorňuje: „Najvyššou prioritou by mala byť konsolidácia verejných financií.“
Tá totiž spolu s ďalšími krokmi - uskutočnením plánovanej privatizácie a zlepšením podmienok na podnikanie - prispeje aj k stabilizácii bežného účtu.
Ani OECD sa nevyhla náznakom, že bez rýchlych rozhodnutí hrozí krajine menová kríza. „Problémy s financovaním bežného účtu by mali vážny vplyv na celú ekonomiku vrátane tlaku na kurz meny. Táto situácia by pripomínala roky 1997 a 1998.“
Vláde organizácia odporúča, aby sa vyvarovala nedodržaniu schválených limitov v štátnom rozpočte. „Ak by sa nenaplnili fiškálne ciele, podľa ktorých by mal tento rok schodok klesnúť, dôvera zahraničia voči Slovensku by tým utrpela. To by sa prejavilo v nižšom príleve potrebných investícií.“
Pozitívnejšou časťou správy OECD je, že naša ekonomika by aj tento rok mala v dynamike rastu predbehnúť priemer všetkých členov organizácie. Kým ekonomika OECD ako celku by mala v tomto roku vzrásť asi o 2,5 percenta, nám organizácia predpovedá zvýšenie výkonnosti o rovné štyri percentá.
Zaslúžia sa o to opäť investície, ktoré by však už nemali rásť tak dynamicky ako vlani. Zotavenie v eurozóne pomôže oživiť vývoz a zároveň pomôže zvrátiť negatívny trend vo vývoji zahraničného obchodu.
Hrubý domáci produkt je však jediným ukazovateľom, v ktorom sa bude Slovensku dariť lepšie ako celému „klubu bohatých krajín“. Inflácia, nezamestnanosť a deficit bežného účtu totiž budú priemer OECD stále niekoľkonásobne prevyšovať.
Organizácia predpokladá v tomto roku prudký pokles inflácie. Rovnako ako ostatní ekonómovia však upozorňuje, že bude spôsobený hlavne nedostatočnými úpravami regulovaných cien. „Dobiehanie toho, čo sa tento rok neuskutoční, však prinesie skok v raste cien na budúci rok,“ uviedla OECD.
Ekonomika podľa OECD 2002 2003
ekonomický rast 4,0 % 4,1 %
inflácia 5,5 % 7,0 %
nezamestnanosť 19,1 % 18,6 %
bežný účet/HDP - 7,9 % -6,8 %